Cestování

Srí Lanka: Tak trochu jiný svět, ze kterého se vám nebude chtít zpátky

Sníte o nezapomenutelné dovolené, jezdíte prstem po mapě a vybíráte si destinaci, která splní vaše představy o intenzivním zážitku – na míle vzdáleného od každodenní rutiny… Ale stále se nemůžete rozhodnout, protože úžasných míst je na naší modré planetě tolik, že byste potřebovali hned několik životů, abyste je všechny poznali důvěrněji. Někde se však začít musí a pokud máte rádi slunce, exotiku a dobrodružství, vydejte se do Šrílanské demokratické socialistické republiky. Tak zní oficiální název pro Šrí Lanku nebo též Srí Lanku – ostrovní stát rozkládající se na ostrově Cejlon v jihovýchodní Asii nedaleko poloostrova Přední Indie. Dovolená na Srí Lance je snem každého milovníka exotika a není jediný důvod, proč byste si ho neměli splnit právě vy.

Hlavním městem bývalého Cejlonu (k přejmenování na Srí Lanku došlo v roce 1972) je Šrí Džajawardenapura, kterému se říká také Kotte. Oficiální jazyky jsou dva – sinhálština a tamilština, ale bez větších problémů se domluvíte anglicky.

V souvislosti se Srí Lankou se vám pravděpodobně okamžitě vybaví čaj. Zdejší čajovníkové plantáže jsou proslulé a černý cejlonský čaj s příchutí citrusů se vyváží snad do všech zemí světa. V zemědělské zemi se pěstují i další produkty, například silně aromatická skořice, která je jediná svého druhu. Silně aromatická kůra pochází až z osmiletých keřů a její vůně je nezapomenutelná.

Co se týče místní kuchyně, také na Srí Lance narazíte na spoustu lokálních pochoutek. Téměř na každém rohu pak na stánek, kde si za pár korun koupíte velkou porci rýže s kari. Hlad bude ten tam a vaše peněženka zůstane plná.

A teď to podstatné. Čím vás exotická dovolená na Srí Lance „dostane“? Na své si přijde každý…

Ostrov lemují krásné, dlouhé, písčité pláže s azurově čistou a klidnou vodou. Některá místa jsou naopak drsnější a jako stvořená pro surfování. K jedinečným zážitkům patří pozorování mořských želv a potápění v podmořském světě plném pestrobarevných ryb..

Vnitrozemí je o poznání chladnější než pobřeží, takže si nezapomeňte přibalit teplé oblečení. Místní lidé se ve vnitrozemí příliš často nepohybují, protože by oblečení do chladného počasí dále nevyužili.

Během návštěvy Srí Lanky si nesmíte nechat ujít prohlídku Národního parku Horton Plains, kde se vám naskytne působivý výhled na místní kolorit. Čajové plantáže, neklidné vodopády a čistá jezera budete mít jako na dlani.

K hlavním atrakcím patří Adamova hora (Adam’s Peak) neboli Hora motýlů. Téměř všichni místní obyvatelé každoročně alespoň jednou poutní místo navštíví. Na nejposvátnější hoře na světě se nachází skalnatý útvar připomínající otisk lidské nohy. Výstup se nese v duchu zdolání asi pěti tisíc schodů a trvá asi tři hodiny. Během cesty potkáte nespočet soch Buddhů všech možných velikostí. Nedivte se, vždyť většina obyvatel vyznává právě buddhismus.

K „povinným“ zastávkám patří také sloní sirotčinec ve vesnici Pinnevala. Slon patří k symbolům ostrova a žije jich zde několik tisíc. Ve sloním sirotčinci uvidíte nejpočetnější člověkem držené státo na světě.

Srí Lanka vás bezesporu chytne za srdce, ale musíte si svou dovolenou důkladně naplánovat. V dnešní době je poměrně snadné zarezervovat letenky a hotely, vyhledat na internetu potřebné informace a sestavit si plán pobytu. Mnohem jednodušší je ale dovolená na míru s někým, kdo má s pořádáním zájezdů do této destinace bohaté zkušenosti. Například s renomovanou cestovkou MONOI, která je na trhu přes 20 let a na exotiku se specializuje. Chcete-li si během dovolené na Srí Lance ukrojit co největší kus zážitků, zamiřte na www.monoi.cz pro více informací.

Leave a Comment