Cestování

5 neobyčejných tipů na fantastické lyžování v italských Alpách

Italská lyžařská střediska patří společně s těmi rakouskými mezi nejvyhledávanější destinace českých milovníků zimních sportů. Sice je to do Itálie o něco dál než do Rakouska, ale zpravidla tam bývá o něco levněji a také počasí je zde jistější a stabilnější. Nabídka míst, kam do Itálie vyrazit za skvělým lyžováním, je navíc takřka nepřeberná — a kandidátů na nejlepší lyžování v Itálii je víc než dost. Vybrali jsme pro vás proto pětici resortů, ze kterých si vyberou jak rodiny s dětmi, tak zapálení fanoušci zimních sportů.

1. Lyžování v Alpách s dětmi? Přece v Trentinu!

V oblasti Trentino najdete hned několik míst, která jsou jako stvořená pro malé lyžaře — ať už se bude jednat o úplné začátečníky, či už pokročilejší lyžaře. Zkuste například vyrazit do středisek Andalo a Fai della Paganella, kde najdete množství skvělých lyžařských škol a školiček pro nejmenší, stejně jako skvělé dětské parky se sáňkařskými dráhami a dalšími aktivitami včetně snowtubingu. Nechybějí ale ani desítky kilometrů dokonale upravených sjezdovek pro dospělé. A děti do 8 let lyžují s rodiči zdarma!

2. Do Sterzing/Wiptallu za nejbližším lyžováním v italských Alpách

Jen pár kilometrů za brennerským průsmykem, který vás převede z Rakouska do Itálie, najdete hned několik skvěle vybavených lyžařských středisek, v nichž se vyřádí jak ti, kteří holdují sjezdovému lyžování, tak ti, kteří našli zálibu v ježdění na běžkách. Za 50 kilometry sjezdovek, které začínají výš, než kam sahá vrchol Sněžky, zvládnete dorazit za méně než 6 hodin jízdy z Prahy — a z Plzně ještě rychleji!

3. Cortina d’Ampezzo — lyžování v olympijském stylu

Zimní olympijské hry v Cortině d’Ampezzo se konaly sice už v roce 1956, ale znovu do toho legendárního střediska zavítají už v roce 2026. Zajeďte se proto už dnes na vlastní oči podívat, jak se Italové na největší sportovní událost připravují, a vyzkoušejte si v předstihu svahy, po nichž se během olympiády budou prohánět ti nejlepší z nejlepších. Není totiž, jak známo, důležité zvítězit, ale zúčastnit se. A navíc: italská Cortina je součástí nejrozsáhlejší lyžařské oblasti na světě, známé jako Dolomit Superski.

4. Lyžování nad oblaky v regionu Val d“Aosta

Impozantní zážitky v úchvatných nadmořských výškách nabízí středisko Cervinia-Breuil na italsko-švýcarských hranicích. Část z více než 110 kilometrů sjezdových tratí se navíc nachází na ledovci Plateau Rosa — lyžování je tu proto možné (a kvalitní) i během letní sezóny. A když se necháte kabinkovou lanovkou vyvést na ledovcový vrchol do výšky téměř 3500 m.n.m., můžete se těšit na něco, co jinde nezažijete: jízdu po legendární sjezdovce Ventina s délkou 11 kilometrů, převýšením přes 1300 výškových metrů a neskutečnými výhledy!

5. Špičkové moderní centrum zimních sportů hledejte v Livignu

Vysoká nadmořská výška, skvělé sněhové podmínky, dlouhé desítky kilometrů neobyčejně širokých a vždy skvěle upravených sjezdovek, více než tři desítky nejmodernějších přepravních zařízení i dokonale propracovaný systém umělého zasněžování. To vše nabízí vysokohorské středisko Livigno, Mekka lyžování u hranic Itálie a Švýcarska. V Livignu si ovšem na své přijdou také ti, kteří mají rádi více adrenalinu — snowboardisté i lyžaři zde najdou jak nádherné volné terény, tak specializovanou freeride zónu.

Na lyže (nejen do Itálie) jen s cestovním pojištěním

Nakonec ještě jedna dobrá rada, či spíše připomenutí: ať už vyrazíte do Itálie za lyžováním autobusem či na vlastním vozem, neměli byste zapomenout na cestovní pojištění.

A pozor! Nezapomeňte, že na italských sjezdovkách u sebe musíte povinně mít potvrzení o pojištění odpovědnosti za škody, které svým chování případně způsobíte někomu cizímu. I v tomto případě vám proto přijde vhod cestovní pojištění, k němuž si pojištění odpovědnosti můžete — třeba u Kooperativy — sjednat jako doplňkové připojištění.

Leave a Comment