Cestování

Obytným vozem na Slovensko – i tak může vypadat vaše letošní dovolená

Chcete zažít dovolenou bez jakýchkoliv omezení? Půjčte si obytný vůz a jeďte poznávat krásy Slovenska.

Vydat se obytným vozem na Slovensko je ideální dovolená pro pár, pro malou skupinu přátel, ale i pro rodinu s dětmi. Na Slovensko se z Čech jezdí pořád. Obvykle spoléháme na hotely a penziony. To nás však uváže na jedno místo. S obytným vozem, který si dnes snadno půjčíte z půjčovny, máte skutečnou cestovatelskou svobodu. Pokud si dopřejete třeba 14denní dovolenou, můžete projet ty nejkrásnější kouty Slovenska a rovnou si udělat plán na návštěvu těch, které jste nestihli a necháte si je napřesrok. Kam se vydat při svém prvním karavanovém dobrodružství po Slovensku?

Začněte hlavním městem, Bratislavou

Bratislava je zcela jiné město než Praha. Přes 100 000 obyvatel, což je čtvrtina obyvatel hlavního města, bydlí v Petržalce. Když bylo toto sídliště v 70. letech minulého století postaveno, stalo se největším v bývalém Československu. Přesto Bratislava působí velice moderně a díky nové architektuře velice velkoměstsky až futuristicky, mnohdy více než Praha. V Bratislavě navštivte staré město, kde najdete i Modrý kostol, Starú radnicu či Michalskú bránu. Nezapomeňte na Bratislavský hrad, ale ani na jeden z mostů přes Dunaj, na Most SNP s úchvatnou vyhlídkovou restaurací připomínající UFO.

Slovensko nejsou jen Vysoké Tatry

Hornatá krajina Slovenska je skutečně úchvatná a výšlapy si může dovolit každý. Technická náročnost v dobrém počasí není nikdy příliš vysoká. S oblibou se dělá výstup na Ďumbier, což je nejvyšší vrch Nízkých Tater. Je o 600 metrů nižší než nejvyšší hora Slovenska – Gerlachovský štít. Jestliže chcete zažít výstup na básněmi, písněmi a pověstmi oslavovanou horu, zastavte se ve východní části Nízkych Tater. Tu se totiž tyčí Kráľova hoľa. Vydat se sem máte možnost i po cyklostezce vedoucí z Telgártu či Šumiacu. Národním symbolem Slováků pak je Kriváň, který leží v západní části Vysokých Tater. Pokud se rozhodnete v obytném autě objíždět zejména krásné slovenské hory a dělat výstupy, nenechte si ujít ani Lomnický štít, Velký Rozsutec, Rysy, Velký Choč či Predné Solisko.

Po slovenských hradech a zámcích

I takto navržená cesta v obytném vozu se setká s úspěchem posádky. Slovenské hrady jsou krásné a velice atraktivní. Za návštěvu stojí Bojnický zámok, vedle kterého najdete i zoologickou zahradu. Největším hradem je Spišský hrad. Jde o významnou zříceninu, která se dostala i na seznam památek UNESCO. A nezapomeňte ani na unikáty, jakými jsou Oravský zámok a Betliar.

Na Slovensku se nudit rozhodně nebudete

Slovensko je bohaté na přírodní památky. Je zde velké množství jeskyní, včetně ledové a aragonitové. Najdete zde termální koupaliště i nádherná povodí řek. Jednotlivé části Slovenska se od sebe hodně liší. Jiný je jih, jiný server, specifickým je východ. Krásné je též srdce Slovenska, město Banská Bystrica, které chrání v okolí se tyčící Nízké Tatry a Veľká Fatra. Když budete ve svém půjčeném obytném voze přijíždět z města Zvolen, otevře se vám skutečně nevídaný pohled na nádherné město v náručí hor.

Leave a Comment