Cestování

Bude se vám hodit: Jak připravit karavan na novou sezónu?

Většina karavanistů své obytné auto či přívěs na zimní období zazimuje. Je to i váš případ? Pak s nástupem jara nezapomeňte na důkladnou prověrku karavanu. Minimalizujete tak riziko, že vás během cestování postihnou „nečekané“ potíže. Není nic horšího, než když se na dovolené něco pokazí jen proto, že jste zanedbali nezbytnou údržbu. Zeptali jsme se odborníků z firmy Burimex (renomovaný servis a bazar karavanů), na co nezapomenout.

Údržba karavanu by měla probíhat komplexně. Začněte vyčištěním vozidla, a to zvenku i v interiéru. Intenzivnější očistu si žádají vozidla, která jsou přes zimu venku.

Zkontrolujte a případně doplňte motorový olej, chladící kapalinu a směs do ostřikovačů.

Přesvědčte se o tom, že má váš karavan platné revize a zkoušky (STK, emise, revize plynu a elektřiny). Zkontrolujte a připojte plynové nádrže, prověřte těsnost a vyzkoušejte všechna zařízení.

Opětovně připojte baterie, změřte jejich kapacitu a případě je dobijte.

Patřičnou pozornost si zaslouží brzdy. Prověřte, zda fungují a jestli nepřibrzďují i v odbrzděním stavu.

Vizuální a funkční zkouškou musí projít také veškerá světla – blinkry, vnitřní a venkovní osvětlení, poziční a brzdová světla.

Pokud jste na konci sezóny nevyčistili a nedesinfikovali odpad, napravte to. Naplňte vodovodní a odpadní systém a zkontrolujte těsnost.

Neměli byste zapomenout ani na vizuální a funkční kontrolu vařiče, lednice, topení a dalšího vybavení.

Samozřejmostí by měly být správně natlakované pneumatiky s dostatečně hlubokým dezénem.

Máte hotovo? Pak by vás karavan neměl ničím zaskočit. Případnou závadu, byť vám přijde jako zanedbatelná, nenechávejte jen tak – svěřte vozidlo do péče zkušených techniků. Včasnou opravou předejdete rozsáhlejšímu poškození, které by vám mohlo způsobit nemalou díru do rozpočtu.

Leave a Comment