Cestování

Je u nás v Česku vodáctví tradicí anebo již jen komercí?

Teplé počasí láká do přírody, ale i na vodu. Češi vodu milují. Málokde na světě je vodáctví tak rozšířené jako u nás. Možná i proto se z některých našich řek pomalu stávají přeplněné toky, na kterých narazíte na každém kroku na komerční subjekty. To se ještě znásobilo v období pandemie. Zahraniční dovolená nepřipadala v úvahu, a tak většina Čechů vyrazila na vodu. A nešlo zdaleka pouze o vodácké matadory, na vodě se objevili i úplní nováčci.

Půjčovny lodí praskají ve švech

Chcete si půjčit loď? Může být poměrně náročné. Zatímco v minulých letech bylo možné objednat si loď na týden dopředu, v současné době musíte s rozhodnutím počítat již minimálně měsíc před tím, než chcete na vodu vyrazit. Jde zejména o víkendové dni, které jsou plné na několik týdnů dopředu. Plno je také v kempech a občerstveních. Na této situaci může něco změnit pouze zhoršené počasí anebo vyhlášení stupně zvýšeného nebezpečí na řece. Vodácké trasy na Vltavě patří k nejvyhledávanějším tématům v oblasti sportu v období vodácké sezóny. A pandemie nepandemie návštěvnost nejoblíbenější české řeky Vltavy neustále roste. V průběhu jediné sezóny na ní vyrazí více než 300 tisíc lidí.

Kolik lidí vyrazí v Čechách ročně na vodu?

Podle průzkumu Asociace vodní turistiky a sportu se na českých řekách každou sezónu pohybuje okolo 750 tisíc lidí. Jak již bylo řečeno, zhruba polovina z nich připadá na Vltavu. Zajímavé je, že na nejnavštěvovanější české řece narazíte na zahraniční turisty jen výjimečně. Průměrná doba, kterou stráví průměrný vodák na řece, se pohybuje mezi dvěma a třemi dny. Lidé si loď často půjčují také pouze na jediný den.

A jak je na tom Sázava?

Nejedna půjčovna lodí na Sázavě může potvrdit, že i tato řeka patří mezi velmi vytížené české řeky. Není se co divit. Krásná panoramata, poklidný tok, ale i snadno sjízdné jezy patří k důvodům, proč turisté na Sázavu stále velmi rádi vyrážejí. Dokonce i další jihočeská řeka Lužnice patří k těm, které jsou v průběhu sezóny plné. V půjčovně lodí Lužnice je tak potřeba si zarezervovat svoji dovolenou několik týdnů dopředu. Počítejte s tím a nezapomeňte si především svoji vodáckou výpravu užít.

Leave a Comment