Pro ženy

Vybíráme šicí stroj: Klasika, nebo overlock?

Začínáte s šitím a chystáte se na pořízení šicího stroje? Naprosto klíčová otázka souvisí s výběrem vhodného typu. Nabízí se tři základní typy, a to rovnosteh (klasický šicí stroj), overlock a coverlock. Jaký je mezi nimi rozdíl? To se dozvíte v tomto článku.

Klasický šicí stroj

Klasický šicí stroj je univerzální. Zvládá množství stehů (rovnosteh, cikcak, tříkroký cikcak a někdy i overlockové stehy), přešívání knofliků a vyšívání knoflíkových dírek. U některých modelů lze vyměnit patku za např. overlockovou, zipovou, průhlednou, kráčející, lemovací apod.

Šicí stroje obvykle šijí dvojjehlou. Pružný steh může do určité míry nahradit coverlock. Jde jasnou volbu pro začátečníka. Navíc – šití rovně patří k nejčastějším úpravám.

Slabina klasických šicích strojů souvisí s šitím pružných materiálů, což lze do určité míry vyřešit vhodnou patkou. Chystáte-li se šít vlastní tričky/body, vyplatí se vám investice do overlocku.

Overlock

Overlock umí automatický odstřih látky. Začistí všechny stehy z rubu a výsledek vypadá profesionálně. Na overlocku se šije veškeré oblečení z rubu – overlock sešije dvě látky k sobě a současně odřízne přebytečné kusy a obnitkuje. Diferenciální podávání umožňuje regulaci práce zoubků, což je u pružných, klouzavých i jiných umělých materiálů žádoucí. K dalším výhodám patří funkce řasení, našívání gumy a lemování. K tomu slouží speciální patky.

Nevýhodou overlocku je vyšší pořizovací cena a jeho jednostrannost. V žádném případě nedokáže nahradit rovnosteh. Navíc nezapošívá.

Coverlock

Coverlock se používá k šití lemů u triček či začišťování spodků triček a rukávů. Umí dvojnitý a trojnitý pružný. Výsledkem jsou profesionálně vypadající lemy triček.

Coverlock zároveň prošívá z lícu a začišťuje obnitkou z rubu. Přídavky si však musíte odstřihnout sami. Mimo jiné je ideální na šití pružných prostěradel.

Nevýhody jsou podobné jako u overlocku. Využití coverlocku je omezené (pouze šití triček, prostěradel a čepiček) a cena poměrně vysoká.

Nechte si poradit od profesionálů

Stále si nevíte rady s výběrem? Vydejte se do některého z showroomů společnosti Strima. Největší český a slovenský prodejce šicích strojů nabízí neuvěřitelně široký sortiment a navíc zajišťuje bezkonkurenční servis. Nakupovat můžete i z pohodlí domova na www.sicistroje-shop.cz.

Strima dováží celkem 146 značek z celého světa. Prodává také renomované šicí stroje Janome, které patří k absolutní špičce v hobby segmentu. S výběrem vám ochotně poradí kvalifikovaný personál, který vám předvede všechny funkce.

Vybrané produkty jsou k mání na splátky bez navýšení. U některých šicích strojů můžete počítat také s „Door to door“ servisem – v případě poruchy se Strima postará o svoz, opravu a dovoz až k vám domů.

Leave a Comment