Pro ženy

Jak vybrat šaty pro družičky?

Rádi byste na své svatbě měli družičky sladěné do stejných šatů? Jak takové šaty vybrat – a nestínit svatební šaty nevěsty, se dozvíte v dnešním článku.

Proč by měly mít družičky stejné šaty?

Počátky této tradice sahají do Starověkého Říma. V té době bylo zvykem, aby měly družičky stejné či velmi podobné šaty jako nevěsta. Důvodem toho není šetření na materiálu ani neoddělitelnost nevěsty od svých příbuzných či kamarádek. Pravým důvodem je to, aby nebyla nevěsta na první pohled rozeznatelná a skryla se před případnými svatebními odpůrci. Dalším z důvodů je ukrytí nevěsty nejen před odpůrci, ale také před zlými silami.

Když vypadaly ženy na svatbě stejně, byli zlí duchové zmatení a nemohli tak nevěstě ublížit a přinést neštěstí do manželství. Zhruba od 20. století se již tato tradice v původním slova smyslu nedodržuje a nevěsta se naopak začala odlišovat od družiček především proto, aby ji všichni rozeznali. Družičky zůstaly oděny stejně, aby byly rozpoznatelné od ostatních hostů.

Jak vybrat šaty pro družičky?

Šaty pro družičky by měla vybírat nevěsta. Družičky jsou jejím doprovodem, měly by být proto sladěny podle jejích představ. Nevěsta by měla vybrat barvy šatů ideálně ladícími s ostatními svatebními barvami, do kterých je dekorována celá svatba včetně svatebních pozvánek, výzdoby či svatební kytice.

Velmi oblíbené jsou pastelově růžové, fialové, světle modré, světle zelené, meruňkové či banánově žluté šaty. Pokud to postavy družiček dovolí, nejlépe vypadá, když mají všechny družičky nejen šaty stejné barvy, ale také stejného střihu.

Najít v konfekci šaty, které budou sedět všem družičkám, může být často velmi obtížné. Ideálním řešením pro nejlepší družičkovské šaty je nechat si je ušít na zakázku. Krejčová si každou z družiček přeměří a navrhne takový střih, který padne všem.

Toužíte mít na své svatbě družičky, které vaše krásné svatební šaty doplní těmi svými? Objednejte se na nezávislou konzultaci do atelieru KayaTheTailor na Praze 9 a vymyslete společně šaty podle vašich představ.

Leave a Comment