Pro muže

Tuzemák není rum. Jaké jsou TOP značky pro rok 2021?

Pít se má s rozumem – a vůbec nelepší je nepít, ale když už člověk dostane chuť na něco ostřejšího, měl by si vybrat skutečnou kvalitu. Co se týče rumu, byť si ho spousta lidí okamžitě spojí s tradičním středoevropským nápojem přezdívaným „tuzemák“, ve skutečnosti se vyrábí z cukrové třtiny a jeho původní domovinou je slunný Karibik.

Výroba rumu probíhá destilací z melasy nebo šťávy získané z cukrové třtiny. Většina významných producentů vyrábí delikátní nápoje v oblasti Karibiku, a to zejména na Kubě a Jamajce. Ale samozřejmě se najdou i jiná místa, kde vyladili výrobní proces takřka k dokonalosti. Výsledkem může být rum světlý, který nachází využití především v přípravě míchaných nápojů, zlatý a tmavý (tmavne během postupného zrání v sudu).

Ale dost teorie. Jaké konkrétní rumy stojí v současné době za povšimnutí? Pokud se chystáte naplnit domácí minibar nebo byste jen rádi udělali radost někomu, kdo nedá dopustit na kvalitní alkoholický nápoj, vsaďte na sledující kusy:

Rumy Diplomático Reserva: Legendární rumy z Venezuely patří k nejprodávanějším nejen u nás, ale i v zahraničí. Značka Diplomático vznikla díky vášně cestovatele Dona Juancha Nieta Melandeze.

Rumy Legendario: Další značka, která se vryla pod kůži rumovým fajnšmekrům. Charakterizuje ji sladká chuť po rozinkách.

Rumy Zacapa: Guatemalské rumy značky Zacapa patří k nejkvalitnějším a nejžádanějším. Je snad za jejich unikátní chutí specifická výroba v nadmořské výšce 2300 m?

Bumbu Rum: Komplexní, jemný a nasládlý. To je špičkový rum z barbadoské cukrové třtiny.

Dos Maderas: Další 100% karibský rum, který po pětiletém zrání v dubových sudech putuje do Španělska, kde po několik dalších let dozrává v dubových sudech po sladké Sherry.

Don Papa: Nejen v Karibiku: Kvalitní rumy pochází také z jiných koutů světa. Důkazem je tato filipínská značka, která nápoje vyrábí z třtiny pěstované na nejúrodnější půdě.

Blue Mauritius: Výjimečný nápoj, který – jak napovídá název – pochází z ostrova Mauricius. V jeho vůni lze vystopovat směsici dřeva, kůže a sušeného ovoce.

A.H.Riise: Za značkou, která se těší značné popularitě napříč celou komunitou milovníků rumu, stál dánský lékárník Albert Heinrich Riise. S výrobou začal na karibském ostrově St. Thomas.

A kde rumy uvedených značek zakoupíte v bezpečí a pohodlí domova? Pro exkluzivní rum v akci musíte na winehouse.cz.

Leave a Comment