Pro muže

Stručný průvodce výběrem ojetého nákladního vozidla: Na co se zaměřit?

Jak výhodná je koupě nového auta? Posuďte sami: po ujetí prvního kilometru cena klesá v průměru o 15-30 %. Obecně pak o více než deset procent původní ceny za každý rok provozu. Za určitých okolností se sice do vozidla, které voní novotou, investovat vyplatí, důvodů pro pořízení ojetiny je však mnohem více. A samozřejmě to neplatí pouze pro segment osobních automobilů – jako výhodná se jeví také nákladní.

K největším důvodům pro pořízení staršího nákladního vozidla patří:

  • nižší pořizovací cena/možnost koupě lepšího vozu za stejnou cenu,
  • zpomalení ztráty hodnoty (předejdete masivní ztrátě hodnoty bezprostředně po koupi).
  • nižší náklady na servis (starší vozidla mají méně elektronických systémů),
  • vyšší kvalita (není pravidlem, nicméně spousta automobilů vyrobených v minulosti vydrží více než současná produkce),
  • bohatší výběr (vzhledem k regulacím se již některé povedené motorizace nevyrábí).

Staří a technický stav nákladního vozu

Čím starší, tím levnější, ale pravděpodobně i opotřebovanější. Na druhou stranu lze najít poměrně dost zachovalých vozů starších deseti a často i patnácti let. Spíše než na stáří vozu se proto zaměřte na jeho skutečnou kondici.

Nechcete-li neustále řešit závady, poohlédněte se po nákladním vozidle, které nemá na tachometru astronomickou hodnotu. Zároveň se předem informujte o cenách náhradních dílů – servisní náklady jednotlivých značek bývají značně rozdílné.

Koupit si vlastní, nebo využívat pronájem?

Poměrně zásadní otázkou je volba mezi pořízením vlastního nákladního vozidla a pronájmem. Prodej nákladní techniky se obecně vyplácí firmám, které pro ni mají využití po celý rok a nikoliv pouze nárazově nebo sezónně – v takovém případě je finančně výhodnější pronájem nákladních vozů.

Specialistou na prodeje i pronájem nákladních automobilů a techniky je pražské TruckCentre. Aktuální nabídku najdete na truckcentre.com.

Leave a Comment