Skvělé tipy

Škodlivost vodní dýmky: Jak je to doopravdy?

Trendem dnešní doby je zdravý životní styl, což je – z hlediska vývoje společnosti – v naprostém pořádku. Na druhou stranu můžeme cítit určitý tlak, který nám znemožňuje provádět aktivity. Typickým příkladem může být kouření vodní dýmky, jež je prezentováno jako extrémně škodlivé. Některé studie dokonce uvádí, že hodinová seance u „vodárny“ vydá za 100-200 cigaret. Je to pravda a měli bychom dát od šíši navždy ruce pryč?

Kouření není zdravé, ale metodika studie nevychází z praxe

Vodní dýmky začaly upadat v nemilost zdravě žijící populace bezprostředně poté, co se dostala do hledáčku vědců z US American University of Beirut. Odborníci měřili standardizované robotické kouření a došli k závěru, který neodpovídá realitě. Běžný kuřák vodní dýmky rozhodně nepotahuje 530 ml kouře každých 17 sekund po dobu 60 minut. Frekvence potahování je v praxi mnohem nižší, a navíc nebyl zohledněn zásadní fakt – obsah samotného kouře.

Zatímco v cigaretovém kouři bylo nalezeno cca 4 700 chemikálií, v kouři z vodní dýmky je jich o poznání méně – 142 sloučenin. A jsou zde i další důležité faktory, které zásadně nabourávají odvážné tvrzení, že je vodní dýmky mnohem horší než cigarety. Především pak způsob spalování – v případě vodní dýmky dochází k vaporizaci a dým je z větší části tvořen vodou a biologicky neaktivním glycerinem.

Roli hraje kvalita uhlí i dýmky

Netvrdíme, že je kouření vodní dýmky zdravotně nezávadné, ale stojíme si za tím, že porovnání s kouřením cigaret není relevantní. A co se týče hojně diskutovaného CO, které při kouření vzniká, hodnoty lze přirovnat ke grilování na klasickém dřevěném uhlí.

Chcete-li vznik CO minimalizovat, vyhněte se použití nekvalitního uhlí (tzn. používejte pouze přírodní uhlí vysoké kvality) a vždy se přesvědčte, že je uhlík rozpálen ze všech stran rovnoměrně. Důležité je také dostatečné odvětrání místnosti, ve které se vodní dýmka kouří.

S ohledem na škodlivost uhlí je podstatné ho separovat od tabáku. I levná dýmka může disponovat Heat Management Systemem, který snižuje množství složek, jež se z uhlí odpařují.

Klasické i kompaktní cestovní vodní dýmky světových značek, a to především z Ruska, které je vnímáno jako Mekka dýmkařů, najdete ve specializovaném e-shopu shisharium.cz.

Leave a Comment