Zdraví a lifestyle

Kratom: Jeho účinky na zdraví a dávkování

O látce zvané kratom se hojně začíná mluvit na sociálních sítích mezi mladou generací. Ovšem jeho účinky zatím nejsou zcela probádané. Jak to tedy je? Marketing hovoří o fascinujícím produktu matky přírody, jenže vše není tak, jak se zprvu může tvářit.

Co je kratom?

Mitragyna speciosa, zelený strom, který patří do skupiny kávovníků. Vyskytuje se v tropických oblastech v jihovýchodní Asii jako je Indonésie, Barma, Malajsie a Thajsko. První zprávy o něm pocházejí z 19. století. Tento strom, který dorůstá až ke devíti metrům, se používal v tradiční východní medicíně. Později náhražka za opiáty. Účinné jsou listy a stonky. V nich se ukrývají látky ze skupiny alkaloidů. Je jich až dvacet pět. A spousty dalších látek jako jsou flavonoidy, terpenoidy, polyfenoly a glykosidy. Usušené lístečky se dají žvýkat v ústech, ale mnohem častěji se používá zelený prášek, který se následně smíchá s horkou vodou a vznikne lahodný nápoj podobný dalším čajům.

Tip: Hledáte nejlepší kratom na trhu? Nechte si poradit od Radka z Ecoblog.cz..

Jaké má kratom účinky?

Má se za to, že tento čaj povzbuzuje tělo a mysl člověka. Doplňuje calcium, má relaxační, sedací účinky. Rostlina se rychle rozšířila do dalších států, včetně zemí v Evropské unii. Existuje několik odrůd (červená, bílá) záleží na odrůdě, počasí, PH půdy a dalších detailech, které změní účinky látky. Poté nastává problém i v legislativě.

Je kratom droga?

V České republice je kratom povolen, z pohledu platné legislativy na něj tedy momentálně není nahlíženo jako na drogu. Není ovšem veden ani jako doplněk stravy. V budoucnu by mohl nahradit konopí, po kterém je člověk spíše vláčný a spavý, u kratonu je tomu přesně naopak.

Jaké má kratom vedlejší účnky?

Lékaři nadále zkoumají negativní vedlejší účinky. Uvádí se např. onemocnění jater, hubnutí, nechutenství. Změny se mohou často nastávat ve fungování mozku. Zatím se neví, jakou dávku lze přijmout, aby nevyvolala příznaky psychózy. To není ale všechno. Může dojít i k dalším nepříjemnostem, jako je třes, nespavost nebo bolest končetin. Tyto příznaky pak mohou trvat 1-3 dny. Asie si více hlídá situaci na trhu. V některých zemím je prodej látky a export zakázán tamními úřady.

Kratom a dávkování

Je potřeba si uvědomit, že každý nový přípravek nese jisté riziko. Každý si pak bude muset zvážit benefity konkrétní látky, a především si ohlídat dávkování. Obecně se za běžnou dávku pokládá 1-5 g kratomu, přičemž horní hranice již může vést k vedlejším účinkům. S větším množstvím látky paradoxně efekt neroste, ale naopak účinnost látky spíše klesá.

Každopádně se je rozumné před plánovanou konzumací kratomu informovat u odborníku, aby nedošlo k závislosti nebo rovnou k intoxikaci organismu. Staré řecké přísloví „všeho s mírou“ je v případě kratomu stále aktuální.

Leave a Comment