Skvělé tipy

Skartace aneb znehodnocení citlivých dat

V květnu letošního roku začne platit nové nařízení EU, které řeší nakládání s daty v elektronickém formátu. Spousta firem ale uchovává citlivé údaje také v papírové podobě. Neměly by je nechávat na místech, kde k nim má přístup každý, a nakonec by je měly správným způsobem znehodnotit. Jenže jak?

Vyhodit dokumenty s citlivými daty do kontejneru na papír rozhodně není dostačujícím řešením. Odtud by mohl informace kdokoliv získat. Papíry se musí skartovat na dostatečně malé částice. Norma NBU pro „důvěrné“ utajení stanovuje velikost na 6×40-53 mm.

Domácí skartovačka? Pro firmy ne vždy dobré řešení

V obchodech se dají pořídit jak skartovačky na ruční pohon, tak elektrické modely. Vždy je potřeba vybírat je podle velikosti výsledných částic, ale i výkonu – kolik stran papíru zvládnou za minutu skartovat. Právě to je kámen úrazu ve firmách, které pracují s větším objemem dat v papírové formě. Skartovat je pomocí kancelářské skartovačky by trvalo dlouho, aspoň s použitím těch levnějších modelů. A ty dražší se už zase moc nevyplatí kupovat.

Vše zařídí specializovaná firma

Při větších objemech papírových dokumentů se vyplatí je skladovat a čas od času svěřit do péče odborné firmy. Objednáte-li si služby firmy Ekoskart, jejíž doménou je skartace dokumentů Praha, dokumenty si odveze, zajistí jejich likvidaci a vydá protokol o ekologické likvidaci. Nakonec drobné částice zašle do papírny k recyklaci. Veškerá manipulace probíhá ve střeženém objektu, takže nemusíte mít strach o bezpečnost svěřených údajů.

Skartace se netýká jen papíru

Typicky se skartují papírové dokumenty, nicméně některé skartovačky si poradí i s CD, DVD, disketami, občanskými a řidičskými průkazy či platebními kartami. Ekoskart tento materiál skartuje běžně. Papír přijímá i v deskách, kroužkové vazbě, šanonech, obalech z PVC. Všechno je naprosto bez práce.

Leave a Comment