Auto-moto Pro muže

Sháníte náhradní díly? Poradíme vám, na co si dávat pozor

Na první pohled to vypadá, že se autodíly válí na každém internetovém rohu, ale ve skutečnosti může hledání skutečně kvalitních kousků za přijatelné ceny docela dřina. Pokud s nákupem náhradních dílů nemáte předchozí zkušenosti, ale přesto si chcete procesem nákupu projít sami, bez pomoci znalého odborníka, budou vám k užitku následující tipy.

Pozor na podezřelé náhradní díly

V posledních letech se na inzertních serverech objevuje stále více tzv. výřezových dílů. Jedná se o autodíly převážně z nabouraných aut, které byly pojišťovnami označeny jako „totálky“. Tyto díly však nemusí splňovat bezpečnostní standardy a mohou být příčinou dopravní nehody. Dle statistik (zdroj: Tým silniční bezpečnosti) jdou na vrub nekvalitním autodílům zhruba 3 % z celkového počtu úmrtí na silnicích. V praxi to znamená cca 40 000 zbytečně zmařených životů za rok.

Mezi problematické patří také podezřele levné náhradní díly (především) z asijské produkce. Motoristé ve snaze ušetřit mnohdy nakupují i klíčové prvky včetně brzd, airbagů a dílů řízení. Autodíly z druhovýroby mohou být samy o sobě v naprostém pořádku, vždy se však předem informujte o kvalitě produktů daného výrobce.

V praxi samozřejmě hraje roli, zda jde o nákup důležitého dílu, jako je např. hlava motoru, anebo designového prvku, který nemá na bezpečnost jízdy žádný vliv.

Vrakoviště ano, ale s rozvahou

Jednou z možností, jak při nákupu náhradních dílů ušetřit, je vrakoviště. Paradoxně se zde často nachází velmi kvalitní kousky – čehož si jsou vědomy i některé neznačkové servisy a běžně z „vrakáče“ nakupují. Dohledání takových dílů ale vyžaduje zkušenosti. Pokud narazíte na vnitřní zpětné zrcátko nebo sedadla do auta, která vypadají jako nová, nemáte se čeho obávat.

A kde se po levných autodílech poohlédnout? Bohatou nabídku nových, ale i prověřených použitých dílů najdete na autodilyvojkov.cz.

Leave a Comment