Finance Skvělé tipy

Jak efektivně šetřit na energiích?

Každý, komu v dohledné době vyprší fixace, má docela pochopitelný strach z prudkého nárustu životních nákladů. Elektřina i plyn totiž už nějaký ten pátek nepatří mezi zrovna nejlevnější komodity, alespoň ne v našich zeměpisných šířkách.

Panika však není na místě. Jednak stát již brzy zavede jistá opatření, která mají pomocí domácnostech i firmám s neúměrnými náklady, jednak je možné využít rovněž pár triků, díky kterým je docela jednoduché snížit spotřebu často i o desítky procent.

Solární energie

Tím asi nejefektivnějším, avšak také z hlediska nákladů zároveň nejdražším způsobem, jak dosáhnout skutečně velké úspory energií, je pořídit si solární elektrárnu. Jedná se o sice docela sofistikovaný, nicméně takřka zcela samoobslužný systém. Člověk tak nemusí mít z obsluhy tohoto zařízení žádné obavy.

Solární panely jsou vhodné jak k ohřevu vody, tak i k produkci elektrické energie. Aby ve fungovalo podle předpokladů, je samozřejmě nezbytné umístit kolektory na vhodné místo, ideálně na střechu. Měly by totiž být co nejméně ve stínu.

Úsporné vaření

Hodně peněz se dá ušetřit kupodivu i na vaření. Není potřeba na tepelnou přípravu jídel doma zcela rezignovat. Bohatě postačí využívat vhodné tlakové hrnce.

Vlivem vyššího tlaku a teploty, která se v nich během vaření vytváří, jsou všechny pokrmy připraveny mnohem rychleji, často i dvakrát. Díky tomu člověk ušetří nejen peníze, ale také nebude zbytečně plýtvat drahocenným časem.

Perlátor

Perlátory jsou velmi nenápadné, nicméně extrémně užitečné věcičky. Hlavně spořivé varianty dokáží ušetřit domácnosti i vyšší jednotky tisícikorun ročně. A nejen za vodu, ale také za teplo. Vybrané modely perlátorů totiž snižují propustnost vody, takže jí člověk vyplýtvá mnohem méně. Z logiky věci se tím sníží i spotřeba energie nutné k jejímu ohřátí.

Kde hledat další inspiraci?

Kdo by rád hledal inspiraci dál, může ji najít třeba i díky soutěži E.ON Energy Globe. V minulosti se tam již objevila celá řada zajímavých projektů, které byly zárukou lepší udržitelnosti a úspory energií.

Leave a Comment