Finance Skvělé tipy

Půjček se bát nemusíte: Po změně zákona mají úvěroví predátoři utrum

Chcete si půjčit peníze, ale z určitého důvodu nemůžete žádat o půjčku v bance? Díky novému zákonu nemusíte mít strach z podvodníků. Ti to již nemají tak snadné jako v minulosti a za poskytování podvodných úvěrů jim hrozí velký postih. V současnosti mohou půjčky nabízet pouze banky a nebankovní společnosti s patřičnou licencí, kterou uděluje Česká národní banka. Zákon vstoupil v platnost v březnu tohoto roku a z úvěrového trhu okamžitě zmizela většina poskytovatelů.

Podvodníkům hrozí mnohamilionová pokuta

První březnový den byl černým dnem pro všechny nebankovní firmy a jednotlivce, kteří se parazitovali na dlužnících. Všichni přitom měli stejnou šanci, mohli až do posledního února zažádat o licenci. Učinila tak pouhá stovka subjektů – nyní budou pod drobnohledem ČNB. Porušení zákona znamená pokutu ve výši až 20 milionů korun.

Populární produkty jako půjčka bez doložení příjmu jsou stále k mání, ale nabízí je jen prověřené nebankovní společnosti, které dodržují zákony. Zatímco v minulosti si poskytovatelé úvěrů vystačili s živnostenským listem, nyní jsou nároky mnohem vyšší. Mimo jiné musí složit základní kapitál ve výši alespoň 20 milionů korun.

Dlužnou částku lze doplatit předčasně bez pokuty

Nový zákon zároveň zvýhodňuje spotřebitele i v jiných ohledech. K významným novinkám patří možnost výhodného předčasného splacení úvěru. Dluh lze nyní splatit kdykoliv s tím, že dlužník uhradí pouze tzv. účelně vynaložené náklady, které s doplacením souvisí.

Zákon se týká všech úvěrů, a to bez ohledu na jejich výši. Ať už vás zajímá nebankovní půjčka pro podnikatele nebo fyzické osoby, setkáte se s atraktivními podmínkami a transparentním jednáním. Samozřejmě platí, že nejlepší půjčka je žádná půjčka, ale když není zbytí, bát se nemusíte.

Leave a Comment