Skvělé tipy

Podrobně o vodce: Co byste o ní měli vědět?

Nejlepší je s ledem a mezi top značky patří Finlandia. Co ještě byste měli o vodce vědět? A proč vlastně? Třeba proto, že když něco máte rádi, hodí se vědět něco navíc.

Co přesně se skrývá v lahvi označené jako „vodka“?

Dle definice EU z roku 2007 je vodka destilát z obilí, brambor nebo melasy. Může se vyrábět také z jiných plodin (např. cukrové řepy, hroznů, rýže…), ale musí to být výslovně uvedeno na etiketě. Název pochází ze slovanského jazyka a označuje vodu.

Původ je nejistý

Vodka přece pochází z Ruska, to ví každé malé dítě. Anebo ne? Co třeba Finsko, Polsko, nebo Švédsko? K vodce se hlásí spousta národů, ale jisté je jen to, že dnes nikdo přesně neví, kde se poprvé objevila. První doložitelné důkazy sice pochází z Ruska a sahají do 14. století, ale zda jsou Rusové skutečnými objeviteli, není jasné. Alkoholický nápoj se každopádně těšil obrovské popularitě a byl konzumován vyšší vrstvou.

Zajímavé je, že původní obsah alkoholu byl pouze kolem 20 %, což je oproti současné vodce zhruba polovina.

Jak se vyrábí?

Výroba vodky není žádná věda. Přeci jen jde o líh ředěný vodou… Výrobní proces se skládá z kvašení, destilace, filtrace a ředění. Vodka vyráběná z brambor či řepy se následně dochucuje cukrem, kuchyňskou solí a paprikovým extraktem (kapsicinem).

Vodka se vyrábí jako čistá i dochucená. K nejoblíbenějším příchutím patří jablečná, švestková, višňová a melounová.

Jak se pije?

Konzumenti vodky se dělí do několika táborů. Jedna skupina nedá dopustit na čistou a řádně vychlazenou, druhá miluje koktejly. K těm nejznámějším patří smyslný Sex on the Beach, legendární Cosmopolitan a děsivá Bloody Mary.

Ještě než se vydáte do značkového obchodu PanAlfred, kde mají ty nejlepší vodky na trhu, vezměte na vědomí, že alkohol je tvrdá droga a můžete si na něm snadno vypěstovat závislost. Na vodce je závislá téměř pětina ruského obyvatelstva…

Leave a Comment