Nemůžete se dočkat, až si navoskujete lyže či snowboard a vyrazíte vstříc sportování na zasněžené alpské svahy? Jistě vám nemusíme připomínat, že bez kvalitního pojištění do zahraničí byste raději neměli jezdit. Proč se nespoléhat na Evropský průkaz zdravotního pojištění ani na cestovní pojištění, které máte ke své kreditní kartě, se dočtete v následujících odstavcích. V minulosti jsme již o významu cestovního pojištění psali, ale opakování je matka moudrosti.
Bez cestovního pojištění ani po EU!
Spousta Čechů má jasno – Evropský průkaz zdravotního pojištění garantuje péči v rámci všech zemí EU. Tak proč utrácet peníze navíc za komerční cestovní pojištění? Důvod je prostý – EHIC sice lékařskou péči garantuje, ale pouze v takovém rozsahu, jako pro obyvatele dané země. Mimo to se nevztahuje na soukromé kliniky, kterých je Alpách víc než dost.
Dalším důvodem je úhrada případného zásahu horské služby. Výše poplatku se pohybuje v desítkách tisíc korun a EHIC ho bohužel nekryje.
Zraníte lyžaře? Zaplatíte i miliony
Představte si situaci, kdy vaší vinou dojde ke zranění jiného člověka. V případě vážných zdravotních komplikací a nutnosti operace se mohou náklady vyšplhat na statisícové až milionové částky. Přitom si stačí sjednat pojištění odpovědnosti. Za pár korun získáte ochranu, bez které byste se mohli domů vrátit s velkým dluhem.
Sportovci se musí připojistit
Ani komerční cestovní pojištění však nemusí stačit. Respektive základní balíček, který zahrnuje pojištění rekreačních sportů. Pokud se ale budete na lyžích či snowboardu pohybovat po jiných než vyznačených trasách, případně provozovat skikros a další aktivity, budete si muset připlatit za připojištění adrenalinových sportů či vyšší variantu připojištění extrémních sportů.