Bydlení

„Věčná“ krása dřevěné podlahy: Čím povrch ošetřit?

Dřevo patří k nejoblíbenějším a nejprověřenějším materiálům, a to i v době, kdy jsou k mání cenově dostupnější alternativy s ucházejícími vlastnostmi. Důvod je prostý – přítomnost přírodního materiálu je v domácnosti velmi vítaný. Mimo to je dřevo stylové a hodí se jakkoliv zařízeného interiéru.

Další výhody dřeva souvisí s možností renovace, především pak v souvislosti s podlahou. Až se parkety opoužívají, můžete jim kdykoliv vrátit původní krásu. Náročnost opravy pak úzce souvisí se způsobem, jakým je chráněn povrch podlahy. Jako praktičtější než olej a vosk se jeví lak, nicméně zájem je i o tyto typy povrchové úpravy. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a pro kterou variantu byste se měli rozhodnout vy?

Pozor na omezení

Pokud vaše volba padne na dřevěné parkety, můžete si je nechat namořit, ale nikoliv v případě úpravy voskem. Výrobci parket upozorňují, že vosková mořidla neposkytují podlaze dostatečnou ochranu před vnějšími vlivy, vodou a otěrem.

Podlahu můžete namořit před nalakováním, ovšem i zde jsou jistá omezení. Lak není vhodný pro měkké dřeviny (např. smrk a borovice), které se rychleji opotřebovávají. Je-li narušena podlaha, pak se poškodí i vrstva laku a nelze ji lokálně opravit.

Lak, nebo olej?

Oleje na podlahy mají téměř kouzelnou moc. Dokáží zvýraznit přirozenou krásu dřeva a výsledek vypadá velmi dobře. Podlahu ošetřenou olejem lze opravovat lokálně. K renovaci větší plochy je pak zapotřebí kotoučová bruska.

K nevýhodám olejů patří zvýšená citlivost na znečištění. Povrch mohou snadno znehodnotit zrnka písku, menší kamínky apod. Údržba probíhá speciálními čistícími a ochrannými přípravky. Renovace naolejované podlahy probíhá průměrně jednou za dva roky, ale v praxi samozřejmě záleží na stupni opotřebení.

Preferujete-li odolnost, trvanlivost a minimální nároky na údržbu, pak si vyberte mezi laky na podlahy. Jedinou nevýhodou je náročnější renovace, neboť je nutné plochu celoplošně přebrousit a poté opakovaně nalakovat.

Chcete-li mít jistotu, že zvolíte správný lak či olej, nechte si doporučit vhodný přípravek kvalifikovanými prodejci z e-shop-parketywolfel.cz. V nabídce najdete také parkety Wölfel a široké spektrum příslušenství.

Leave a Comment