Auto-moto Pro muže

Naučte se, jak si před STK zkontrolovat kola

Pneumatika - Alfa Romeo

Častým důvodem pro ukončení STK je jiný rozměr pneumatik, než jaký uvádí technický průkaz vozidla, nedostatečná hloubka vzorku a rozdílné pneu na jedné nápravě. Jestli má vaše auto správné obutí, zjistíte, když porovnáte pneu a technický průkaz. Naučte se, co a kde zkontrolovat.

Jak přečíst pneumatiku

Na bočnici najdete označení pneumatik, ze kterého vyčtete vše podstatné. Zjistíte název značky, modelu, rozměry, rychlostní index a také datum výroby. Jako příklad si uvedeme Michelin ALPIN 5 v rozměru 185/65 R15 88 T.

  • Šířka pneumatiky 185 se uvádí v mm. Trojmístné číslo na začátku číselné řady.
  • Za lomítkem následuje profil pneumatiky 65.
  • Typ konstrukce je označen písmenem. „R“ jako radiální.
  • Další dvoumístné číslo je průměr pneu v palcích 15.
  • Index nosnosti 88 je tabulková hodnota, které uvádí kolik kg unese jedna pneu. Některé pneu mají zesílenou konstrukci a bývají označeny XL nebo RF
  • Index rychlosti, se označuje písmeny: Q, R, S, T, U, H, V, W, Y a ZR, seřazeno vzestupně od „nejpomalejších„ po „nejrychlejší“. Pod každým písmenem se skrývá maximální rychlost v km/h, jakou můžete na daných pneumatikách jet. Např. na pneu s označením T můžete jet maximálně rychlostí 160 km/h.

Označení pneumatik

Na co si dát pozor u indexů

Nosnostní index pneumatiky musí být stejný nebo vyšší, než je předepsáno v techničáku. Pokud vlastníte pickup nebo van měli byste mít pneumatiky se zesílenou konstrukcí, které jsou označeny XL nebo RF.

U letních pneumatik může být rychlostní index vyšší, než je uvedeno v technickém průkazu, ale u zimních musí být stejný nebo naopak nižší. Zákon v tomto případě ukládá povinnost dát upozornění na snížený rychlostní index do zorného pole řidiče.

Jak změřit hloubku dezénu

Pokud přijedete na stanici technické kontroly se sjetými pneu, máte jistotu, že vás pošlou domů. Raději si hloubku dezénu zkontrolujte. Minimální hloubka vzorku je u letních pneu 1,6 mm a 4 mm u zimních pneu. Nejpřesnější je měření pomocí hloubkoměru, pokud ho nemáte, sáhněte po minci.

  • Vzorek na letních pneu změříte pětikorunou. Vložte ji 5 vzhůru nohama, jestli bude celá číslice viditelná, pneumatiky vyměňte.
  • Na zimní pneu použijte 2 €, pokud vidíte její stříbrný okraj, pneu jsou na odpis.

Stejné pneu na jedné nápravě

Na jedné nápravě musíte mít stejné pneumatiky. Nestačí jen stejný rozměr a vlastnosti, ale pneu musí být úplně totožné. Ten samý výrobce, a tentýž model. Pokud jste od poslední návštěvy STK píchli a měnili jste jen jedno kolo, raději si to zkontrolujte.

Údaje na pneumatikách řešit nemusíte, pokud máte obutí s homologací přesně pro váš model auta. Jestli jste si pořídili jiné, raději si rozměry pneumatik zkontrolujte podle výše uvedeného seznamu.

Leave a Comment