Skvělé tipy

Který typ kola je vhodný právě pro vás?

Rozhodli jste se, že si uděláte radost novým kolem, ale překvapila vás bohatá nabídka a množství různých typů? Pokud se v sortimentu neorientujete, pomůže vám tento manuál. Připravili jsme pro vás základní charakteristiku typů, na které můžete narazit.

Silniční kolo

Budete-li jezdit výhradně po zpevněných komunikacích, pak vám přijde vhod silniční kolo. Typickým znakem kol v silničním provedení jsou „berany“ – specifická řídítka uzpůsobená pro sportovní jízdu. Nejsou však podmínkou, v praxi narazíte i na jiné varianty řídítek. K dalším prvkům patří extrémně úzké pneumatiky a těžší převody. Tento typ kola je zkrátka optimalizován pro co nejvyšší výkon.

Trekingové/crossové kolo

Trekingové či crossové kolo je v podstatě „kříženec“ horského a silničního kola. Využívá různé prvky, které najdete v obou zmíněných kategoriích a nabízí jakýsi kompromis pro každého, kdo jezdí i v lehčím terénu. Kola mají větší průměr než u horských, ale převody umožňují jednodušší vyjíždění kopců než silniční kolo.

Horské kolo

Přestože bylo ve středu pozornosti v první polovině 90. let, dodnes si zachovalo velkou popularitu. Horské kolo se vyznačuje širokými pneumatikami, velkými koly a převody, které umožňují jízdu i v náročnějším terénu. Novějším modelům nechybí odpružení předních vidlic a některá kola mají také zadní odpružení. Vzhledem k velkému množství variant není výběr horského kola nijak snadný – v nabídce jsou modely různých konstrukcí.

Městské kolo

V zahraničí velmi oblíbené, u nás nikoliv. Městská kola mají své příznivce v západoevropských zemích i v zámoří. V podstatě jde o horská či trekingová kola uzpůsobená pro provoz ve městě. K charakteristickým prvkům patří hladké pláště, blatníky, osvětlení a další vybavení, díky kterému je jízda na veřejných komunikacích příjemnější.

Stále si nevíte rady a nechcete udělat zbytečnou chybu? Nechte si s výběrem kola poradit od odborníků ze specializovaného e-shopu vseprokolo.cz. V nabídce najdete kvalitní kola, ale také brzdy na kolo a další náhradní díly a příslušenství.

Leave a Comment