Finance Skvělé tipy

Jak v pohodě finančně proplout mateřskou dovolenou?

Mateřská dovolená zcela jistě patří k nejkrásnějším obdobím života, které si každá mladá rodina užívá v neopakovatelné kráse. Narození dítěte přináší rodičům nejen radost a elán do života, ale také starosti. Zabezpečit jej po všech stránkách není jen tak, a proto je velmi často rodinný rozpočet napjatý k prasknutí. Náklady na dítě postupně rostou s jeho věkem, nejsou jen jednorázovou investicí při narození. Jakmile dítě trochu povyroste, spousta maminek začne přemýšlet o brzkém návratu do zaměstnání a ty odvážnější se vrhnou na podnikání. Dítě totiž rozšiřuje jejich možnosti, pro matky na mateřské existuje nová oblast, kde se pohybují jako ryba ve vodě. A tak například vznikají různé e-shopy s dětskou kosmetikou, hračkami, plenkami, výživou. Skloubit podnikání s péčí o dítě je pak poměrně jednoduché. Pro některé matky je mateřská dovolená vrcholem domácího štěstí, jiné naopak od každodenního stereotypu doslova utíkají. Není již ojedinělým případem, že se ženy dohodnout se svým zaměstnavatelem a pracují v režimu home office. Neztrácejí kontakt s kolegy ze zaměstnání, cítí se mnohem více potřebnější a jejich výplata je pro rodinu v každém případě přínosem. Žít celou mateřskou jen s pomocí státu a z jednoho platu, není opravdu jen tak. Víte tedy, jak mateřskou zvládnout po finanční stránce?

Co dělat, když mateřská a rodičovský příspěvek nestačí

Jako náhrada mzdy během mateřské dovolené slouží peněžitá pomoc v mateřství nebo-li lidově mateřská. Její výplata je však možná pouze za předpokladu, že splníte zákonem stanovené podmínky. Jednou z nich je nezbytná doba nemocenského pojištění, které za vás platí zaměstnavatel. Pokud si jako podnikatel nehradíte dobrovolné nemocenské pojištění, na výplatu mateřské nemáte nárok. V případě, že na mateřskou z jakéhokoli důvodu nedosáhnete, je vám od data narození dítěte vyplácen rodičovský příspěvek po celou dobu, než budou dítěti čtyři roky. Během rodičovské dovolené si můžete k této dávce přivydělávat. Běžně v praxi se však stává, že někdy peníze v domácnosti prostě chybí. Objeví se nečekaný výdaj, přijde vyúčtování za energie, pokazí se spotřebič,… Co pak? Když už je účet v bance na nule a žádost o úvěr zamítnuta, je přesně ta pravá chvíle poohlédnout se po půjčce v nebankovním sektoru. Zde jsou připraveny půjčky pro ženy na mateřské dovolené, které jsou zcela specifickým produktem finančního trhu. Renomované nebankovní společnosti jsou pro vás zárukou bezpečných a kvalitních služeb srovnatelných s řadou bankovních domů. Jsou primárně určeny ženám na mateřské, jelikož na rozdíl od banky, nevyžadují potvrzení o příjmu od zaměstnavatele. Nedostatečná výše příjmu je právě hlavním důvodem, proč vám banka úvěr neposkytne. Pro ni spadáte do rizikové skupiny a jste označeni velmi nízkou bonitou.

Do kapsy je hluboko

Právní legislativa dovoluje několik možností, jak je možno si k mateřské alespoň trochu přilepšit, aniž byste se museli bát, že o rodičovské dávky přijdete. V péči o dítě se můžete střídat i s partnerem, proto vždy zvažte, co je pro vás nejvýhodnější. V roce 2017 by měla vejít v platnost nová dávka od státu určená novopečeným tatínkům. Mohou ji pobírat po dobu sedmi kalendářních dní v jednom kuse v období šesti týdnů po narození dítěte. Každá rodina s malými dětmi má hluboko do kapsy a peněz není nikdy nazbyt. A co teprve matky samoživitelky, které jsou na vše sami. Určitě je dobré si krátkodobě vypomoci půjčkou, vždyť v dnešní době je to zcela běžná věc. Půjčky pro ženy na mateřské mají spoustu výhod a je třeba si uvědomit, že na rozdíl od situace, kdy jste v evidenci Úřadu práce, jste pro úvěrové společnosti v daleko výhodnější pozici a půjčku vám bez problému přiklepnou. Zvláště u nebankovních společností máte úvěr sjednaný jedna dvě. Vše vyřídíte pouze na internetu, žádost je obratem schválena a vy máte ještě navíc možnost využít různé alternativní způsoby výběru hotovosti. Pro peníze si lze zajet na čerpací stanici, vyzvednout si je v trafice a nebo pomocí anonymní platební karty z libovolného bankomatu. Jako žena na mateřské nemusíte mít ani účet v bance a můžete si během chvilky vyřídit půjčku bez bankovního účtu. Možností a příležitostí je mnoho.

V roce 2017 by měl začít platit nový balíček změn, který se bude dotýkat rovněž rodinných rozpočtů. Vzroste daňové zvýhodnění na druhé a další vyživované dítě, rodičovský příspěvek budete moct vyčerpat během půl roku a mnohem jednodušeji, rozšíří se jeho možnosti při čtyřleté variantě, atd. Pomoc od státu je součástí rozpočtu každé mladé domácnosti, jak ji nejlépe využít, to už je na zvážení rodičů.

Leave a Comment