Auto-moto Pro muže

Alternativa jménem CNG: V čem jsou její výhody a proč byste o ní měli uvažovat i vy?

Došli jste k závěru, že vaše staré auto neodpovídá současným požadavkům na bezpečnost, a navíc se nevyplácí ani z hlediska provozních nákladů? Pokud vás čeká pořízení nového vozu, rozhodně zvažte možnost provozu na stlačený zemní plyn neboli CNG. Na jakém principu vozy opatřené danou technologií fungují – a skutečně jsou ekonomičtější než vozidla využívající konvenční pohonné hmoty?

Jak auta na CNG fungují?

CNG je pro mnohé české motoristy velkou záhadou. Pravdou je, že na našich silnicích příliš mnoho automobilů využívajících stlačený zemní plyn nejezdí. Nicméně zájem o ně stoupá, což dokazuje statistika – aktuálně jich je cca 25 000, tedy o pět tisíc více než před třemi lety. Výrazný nárůst poukazuje na nesporné výhody a definuje trend budoucích let. Celosvětově již bylo uvedeno do provozu 15-20 milionů těchto vozů.

CNG používají spalovací motory a fungují podobně jako v případě spalování benzinu – tedy stlačení směsi a zapálením svíčkou. Vysokotlaký zemní plyn je přenášen z palivové nádrže či lahve do motoru, kde dochází ke snížení tlaku na optimální úroveň.

CNG a jeho vlastnosti

Výhody auta na CNG spočívají především v nízkých emisích CO2, methanu a N2O a velmi příjemné ceně, která se pohybuje na třetině až polovině ceny běžného paliva. Jedná se současně o ekonomickou a zároveň ekologickou volbu.

Pokud jde o výkon, CNG vozy dosahují srovnatelných hodnot zrychlení a maximální rychlosti. Určitě nemusíte mít strach z toho, že by se kvůli alternativnímu palivu vaše budoucí auto „zadýchávalo“. Oproti LPG je CNG výhodnější v tom, že vozidlům není zakázáno parkovat v podzemních parkovištích – samozřejmě až na výjimky některých majitelů, kteří si nulového rizika nejsou vědomi.

A co se týče problémům s tankováním, ty budou brzy minulostí. CNG stanice jsou stále dostupnější a pro všechny případy jsou automobily na CNG vybaveny také benzinovou nádrží.

Leave a Comment