Zdraví a lifestyle

Jak poznat, že sdílíte domácnost s alkoholikem a jaké jsou možnosti léčby

Žijete pod jednou střechou s alkoholikem a ani to netušíte? Máte podezření, že váš partner nebo jiný člen domácnosti podlehl závislosti na alkoholu? Kdy je sklenička na kuráž nebo po špatném dni v pořádku a kdy už hraničí se závislostí? Představíme vám, jak počínající závislost rozpoznat a také zmíníme dva základní druhy léčby.

Kdy je hranice překročena

Každý jsme jiný, proto nelze určit nějakou hranici, při jejímž překročení se člověk stane alkoholikem. Taková hranice totiž neexistuje. Někdo pije každý den v menším množství a někdo upustí uzdu o víkendech a vypije všechno s obsahem alkoholu, co má ve svém dosahu. Pokud vás zajímá, jak poznat alkoholika, řiďte se následujícími znaky:

  • neovladatelná touha dát si skleničku,
  • ztráta jiných zájmů,
  • objevující se příznaky závislosti: nervozita, neklid, úzkost, nesoustředěnost, halucinace, bolest hlavy, třes, vyšší krevní tlak, zrychlený dech,
  • zvyšování tolerance.

Kontrolovaná konzumace alkoholu

Léčba alkoholismu je běh na dlouho trať, přesněji řečeno, člověk, který se léčí ze závislosti na alkoholu bude se svou závislostí svádět boj každý den až do konce svého života. Pokud vás zajímá jak se zbavit závislosti na alkoholu, možností je několik. Dříve bylo samozřejmostí, že člověk, který propadl závislosti na alkoholu, musel začít abstinovat. Moderní přístupy ale nabízí i cestu kontrolované konzumace alkoholu. Jedná se o velmi komplikovaný a náročný terapeutický proces, který se snaží najít a pochopit psychické příčiny konzumace alkoholu.

Úplná abstinence

Známější metodou léčby je úplná abstinence doplněná o lék známý pod pojmem Antabus. Tato léčba spočívá v tom, že kdykoli se jedinec napije nápoje s obsahem alkoholu, udělá se mu nevolno. Cílem této metody je tedy závislého člověka odnaučit pití alkoholu tím, že si jeho konzumaci spojí s opravdu nepříjemnými tělesnými nevolnostmi.

Máte podezření, že váš partner, člen rodiny, kamarád či někdo jiný začal propadat závislosti na alkoholu? Řešte problém včas. Snažte se ho přemluvit k návštěvě odborníka. Čím dříve se s léčbou začne, tím hladší je její průběh.

Leave a Comment