Auto-moto Pro muže

4 tipy, jak být zodpovědným řidičem

Mnoho motoristů vnímá auto jako spotřební věc, které nechtějí věnovat více času, než je nutné. Pokud však berete řízení auta alespoň trochu vážně, následující úkony byste rozhodně neměli ignorovat.

#1 Měňte pneumatiky

Už pár let platí povinnost mít od 1. listopadu do 31. března za specifických povětrnostních podmínek na autě obuté zimní pneumatiky. Na podzim a na jaře se proto nezapomeňte objednat do pneuservisu na jejich výměnu. Jízda na letních pneumatikách v zimě je vyloženě hazardem, použití zimních pneu v létě zvyšuje spotřebu a prodlužuje brzdnou dráhu vozu. Doporučujeme používat pneumatiky v takovém období, pro které jsou určené.

#2 Jezděte na garanční prohlídky

Každý vůz má od výrobce předepsán servisní interval, který je nutno dodržovat, dokud je auto v záruce. Buď je to po nájezdu určitého počtu kilometrů, nebo to může být po uplynutí nějaké doby, nejčastěji jednoho roku. Nová auta už se na blížící se termín prohlídky připomínají sama. Součástí takové prohlídky je výměna filtrů, oleje, kontrola provozních náplní a důležitých komponent auta, jako jsou například brzdy, tlumiče, nápravy či výfuk. Výhodou je, že garanční prohlídku lze absolvovat v jakémkoliv autoservisu. I po uplynutí záruky ale nechte své vozidlo čas od času kompletně zkontrolovat.

Opravu auta přenechte raději odborníkům.

 

#3 Hlídejte si technickou

Stejně tak i technická kontrola má daný interval. Ten je u nového vozu 4 roky, dále je dvouletý. Na rozdíl od garanční prohlídky je ale tzv. „technická” povinná. Každé dva roky tudíž musíte navštívit stanici technické kontroly, kde po prohlídce stavu vozidla dostanete osvědčení o způsobilosti pro provoz. To se značí červenou nálepkou s vyznačením platnosti na zadní registrační značce. Pozor, najdete tam pouze měsíc a rok, přesné datum, do kdy vám technická platí, je uvedeno ve velkém technickém průkazu. V případě propadlé technické se vystavujete postihu od policie.

#4 Občas zkontrolujte povinnou výbavu

Důležitou součástí vozidla je i povinná výbava. U nás by její součástí měly být náhradní žárovky, náhradní pojistky, klíč na kola, hever, rezervní kolo (kromě vozů vybavených systémem TPMS a RunFlat pneumatikami), výstražný trojúhelník, reflexní vesta a lékárnička. Tady pozor, obsah musí odpovídat normám a nesmí být prošlý. Povinná výbava se v ostatních státech může lišit, takže před cestou si vždy zjistěte, jak to s ní je ve vaší cílové destinaci.

Ať už používáte auto jen na cestu do práce, nebo v něm najezdíte tisíce kilometrů ročně, jeho dobrý technický stav by měl být samozřejmostí. Provoz na silnicích pak bude bezpečnější pro všechny jeho účastníky.

Zdroj foto: Pexels.com

Leave a Comment