Auto-moto Pro muže

Zajímavosti ze světa dopravního značení – základního kamene organizovaného provozu

Některé věci vnímáme jako naprosto samozřejmé, ale kdyby najednou nebyly, vyrovnávali bychom se s jejich absencí jen velmi těžko. Příkladem budiž dopravní značení. České silnice jsou často (a mnohdy zcela oprávněně) nazývány „lesem značek“, avšak bez nich by na veřejných komunikacích zavládl chaos. Jistě jste někdy viděli vtipné video běžného provozu ve větším městě v Indii či na jiném místě, kde se pravidla až tak neřeší. Opravdu byste chtěli, aby se takto jezdilo i u nás?

Vyrobit značky není jen tak

Dopravní značení chrání řidiče i chodce. Upozorňuje, přikazuje, zakazuje a informuje. A ačkoliv to tak nevypadá, podléhá neustálému technologickému vývoji. Najít vhodné materiály pro výrobu kvalitních značek totiž není vůbec snadné. Musí odolat v nepříznivých podmínkách, být dobře viditelné i za horšího počasí a v případě nárazu způsobit vozidlu co nejmenší škodu.

Auta, která umí značky číst

V souvislosti s dopravním značením však stojí za pozornost také autonomní vozidla. Jejich masové rozšíření je sice hudbou budoucnosti, ale již nyní se testují špičkové technologie, mezi kterými nechybí ani systémy pro čtení značek. Vývojáři mají co dělat – musí se vypořádat i s nestandardními situacemi, kdy vozidlo vjede do úseku, kde dopravní značka nečekaně chybí, případně je nečitelná.

Nizozemské svítící dopravní značení

Inovativní řešení v oblasti vodorovného dopravního značení testují v Nizozemí. Na 500 metrech silnice N329 poblíž města Oss byly aplikovány čáry, které během dne sbírají energii ze slunečního záření a v noci svítí. Jde o vůbec první pokus takového systému v reálném provozu.

A kde seženete dopravní značení vy?

Máte zájem o koupi či pronájem dopravní značky? Mezi rohlíky značení nenajdete, ale když se obrátíte na odborníky z www.topznak.cz, neodejdete s prázdnou.

Leave a Comment