Finance Skvělé tipy

Vždy jste chtěli vyzkoušet investiční zlato?

Teď je ideální příležitost. Zlato má velmi unikátní vlastnost – zatímco hodnoty akcií v dobách krizí padají, zlato vzrůstá. Právě proto ho není dobré nakupovat v době ekonomických, válečných či pandemických krizí. Ideální je nakoupit před tím a pak už se jen radovat z dobře uložených peněz.

Covid trhem se zlatem pěkně zamával. Loni začátkem roku jsme mohli zaznamenat nečekaný výrazný vzrůst hodnoty. Ačkoliv se zlato doporučuje spíše pro dlouhodobější uchování peněz, tehdy jste na něm mohli vydělat velmi slušnou sumu během pár měsíců. Pak se na trhu se zlatem projevila opatření o zavírání továren, jednu dobu byl vážný nedostatek zlatých slitků, protože i rafinérie se kvůli covidovým opatřením zavíraly. Nyní je však mincí i slitků dostatek a čekají na jediné – až si je koupíte.

Na investování do zlata opravdu nepotřebujete statisíce

Dokonce ani desetitisíce. Nejlevnější zlaté mince a slitky se dají pořídit zhruba za 1 500 Kč. Tyto slitky mají hmotnost 1 gram, jedná se o opravdu malý kousek zlata. Na druhou stranu se takový kousíček zlata i velmi dobře skladuje.

Ještě levnější je pochopitelně stříbro. Stříbrné mince a nejmenší slitky pořídíte za pár stovek, k investování se přesto tolik nedoporučují. Stříbro totiž, na rozdíl od zlata, není osvobozeno od DPH. Při každém nákupu tedy obchodník odvádí 21 % z ceny do státní kasy.

Slitky nebo mince, moc na tom nezáleží

Pořád kupujete zlato, jen v jiné podobě. Kdo si potrpí na design, ten by měl zvolit raději mince. Nabízí se v celé řadě dekorů. Potěšeni budou i patrioti, třeba takové zlaté svatováclavské dukáty se navíc vyrábí v omezeném nákladu, mají tedy i jistou sběratelskou hodnotu. Dodnes se vyrábí v takové ryzosti a velikosti, jež před stovkami let ustanovil Karel IV. Velmi pěkné jsou však také rakouské mince Wiener Philharmoniker, u dobrých prodejců seženete jejich aktuální vydání z roku 2021.

Ze slitků se u nás nejvíce prodávají ty švýcarské od rafinerie Argor Heraeus. České slitky neexistují, žádná naše mincovna je nevyrábí. Ty švýcarské jsou cenově dostupné a dobře známé po celém světě. Každý slitek má své sériové číslo, proto chcete-li do zlata investovat diskrétně, lepší volbou budou mince.

Nakoupit se dá pohodlně online

Jak poprvé investovat do zlata? Jednoduše. Není ani třeba nikam chodit a nikomu nic vysvětlovat. Investiční zlato jde objednat pohodlně online, například z e-shopu Zlate-mince.cz. Jeho zakladatel Pavel Tvrdík už od roku 2003 učí Čechy, jak na investice do zlata. Letos je spokojený, zájem nových klientů je totiž enormní. Nakupují především menší slitky o hmotnosti 1-5 gramů. Společnost Zlaté mince má i kamenné prodejny po celé republice a taktéž na Slovensku, Češi je však tak často nevyhledávají. Rádi nakupují online z pohodlí domova. V případě jakýchkoliv otázek se lze samozřejmě obrátit elektronicky či telefonicky na zástupce e-shopu, s výběrem rádi pomohou. Ve výběru investičního zlata je však prakticky nemožné sáhnout vedle, nakupujete-li ve spolehlivém e-shopu.

Prodáte ho kdekoliv

Podobně jednoduché je i přeměnit zlato opět na peníze. Stačí přijít do prodejny investičního zlata a tam od vás zlato vykoupí. Se zlatem se obchoduje po celém světě, takže ho prodáte kdekoliv. Slováci jezdí nakupovat zlato do Česka, je tady pro ně levnější. Se stejnou logikou tedy může být výhodnější ho prodat na Slovensku za vyšší cenu.

Investiční zlaté mince a slitky si snadno vezmete s sebou kamkoliv. Jen pokud jich budete mít větší množství, je dobré zauvažovat nad pořízením bezpečného sejfu. Není dobré, aby se vám zlaté mince a slitky, v nichž jsou uloženy desetitisíce či statisíce, jen tak válely v šuplíku.

Leave a Comment