Zdraví a lifestyle

Tipy, jak rychle usnout a dobře se vyspat

Spánek tvoří podstatnou část dne, a proto bychom měli dbát na to, abychom čas strávený v posteli prožili kvalitně. Podle současných vědeckých studií je optimální spát pět až sedm hodin denně. Mnoho lidí tuto dobu přetahuje i na dvojnásobek, a naopak nemalá část populace naspí sotva čtyři hodinky denně. Nicméně nejde jen o počet prospaných hodin – mnohem důležitější je celková kvalita spánku. Ta se odvíjí od mnoha faktorů, které na nás během noci či dne působí. V následujících řádcích najdete tipy, jak rychle usnout a dobře se vyspat.

Ložnice situovaná na klidném místě

Jistě uznáte, že spát dvanáct hodin s otevřeným oknem u rozestavěného obchodního centra neposkytne organismu takový komfort, jako o polovinu kratší spánek v klidném prostředí, a navíc na kvalitní posteli. Oněch v průměru šest hodin denně je skutečně dostačujících, když je spánek vydatný a ničím nerušený.

Jak na to? V prvé řadě byste měli svou postel umístit tam, kde se vám bude usínat co nejlépe. Mýty o patogenních zónách možná nejsou pravdivé, ale to, že jsou místa, na kterých se spí pohodlněji než na jiných, je holý fakt.

Pořádná postel a prvotřídní matrace

Až si najdete to nejlepší místo pro váš spánek, je třeba vybrat vhodnou postel. To bývá největší kámen úrazu. Spousta lidí si ve snaze ušetřit pořídí rozkládací pohovku nebo naprosto nevhodnou matraci. Gauč však rozhodně není určen k pravidelnému spánku, může posloužit spíše příležitostně.

Ještě důležitější je ovšem výběr matrace. Berte ohled na to, že si ji pořizujete ne na rok, ale třeba na pět až deset let. Pokud si chcete dopřát zdravý spánek, dopřejte si model na míru svým požadavkům a bez zbytečných kompromisů. Důraz klaďte především na dobrou oporu páteře, prodyšnost a komfort.

Skvělým místem pro nákup zdravotních matrací je e-shop Bazyl.cz, kde seženete české matrace prvotřídní kvality za velmi příjemné ceny. Atraktivní cenovkou se chlubí především 1+1 matrace 18 cm. V nabídce najdete širokou škálu exkluzivních ortopedických, sendvičových a vrchních matrací včetně příslušenství k matracím. Na své si přijdou také provozovatelé ubytovacích zařízení – pro ně jsou připraveny hotelové matrace. Všechny modely jsou vyrobeny z certifikovaných materiálů.

Další tipy, jak rychle usnout

Chcete-li rychleji usnout, mohly by vám pomoct také následující rady:

Bezprostředně před tím, než vklouznete do postele, nekoukejte do mobilního telefonu ani jiného zařízení, které vyzařuje modré světlo. Pomoc by vám mohla také rutina – choďte na kutě vždy ve stejnou dobu. A určitě se snažte usínat při nižší teplotě.

Uvidíte, že společně s kvalitou spánku půjde nahoru také kvalita celého vašeho dne. Noc strávená na pohodlné matraci vás příjemně naladí a jen tak něco vás nerozhází.

Leave a Comment