Bydlení

Tapety vdechnou atmosféru každému bydlení

Ať už na ní byla zvířátka, kytičky či nějaký zcela neutrální uklidňující vzor, tapeta z našeho prvního dětského pokojíčku se do vzpomínek nesmazatelně vryla asi každému z nás. Je až neuvěřitelné, jak nadčasový dekorativní prvek se z nich stal. Moderní tapety stále drží krok z dobou a patří mezi nejoblíbenější výzdobu stěn útulného domova.

Tapety skvěle maskují nedokonalosti zdí, zateplují i odhlučňují

Stačí jedna vytapetovaná stěna a kompletně tím proměníte celou místnost. Zvlášť, použijete-li výrazné fototapety, které tzv. „vtahují do prostoru“. Pokud se blíže zaměříme na jejich materiál, nejznámější jsou tapety vliesové vyrobené z netkaných textilií. Jsou sice dražší než papírové tapety, ale oproti nim se snadněji nanášejí i odstraňují a jsou podstatně trvalejší. Zvolit si však můžete také vinylové tapety, ty se výborně aplikují na nerovné stěny, jsou omyvatelné vlhčenou utěrkou a mají ochranu proti poškrábání. Stejně jako vliesové a papírové tapety jsou i tyto prodyšné a zabraňují tím vzniku nežádoucí plísně.

Grafický design tapety vždy přizpůsobte velikosti a charakteru místnosti

Tapetování, stejně jako klasická omítka umí místnost opticky ještě více zmenšit nebo naopak vytvořit optický klam, proto je důležité mít dopředu rozmyšlený účel místnosti v kontextu s velikostí. Např. fototapety si vysloveně zaslouží dominovat a vyniknout. Mohou tedy doladit obývací stěnu u sedací soupravy nebo zajistit usínání v nějaké romantické atmosféře. Tapety umí nahradit cihlovou stěnu či přesunout vaši rodinu přímo na pohádkový zámek. Mějte však na paměti, že vše je třeba doplnit také odpovídajícím nábytkem a doplňky. Cílem je, aby domov působil stylově jednotně. V opačném případě by mohly tapety působit příliš uměle nebo naopak vytvářet obrovský kontrast k charakteru bydlení, např. do zcela moderního interiéru se romanticky laděné zámecké tapety určitě hodit nebudou.

Zkuste změnu vašeho interiéru, která je rychlá, ale přesto svěží a hodí se každému. Nejen samolepicí tapety si vás jistě získají snadnou manipulací, množstvím motivů i rychlým odstraněním, když změníte názor.

Leave a Comment