Bydlení

Koupě bytu: Praktické rady, které vám ušetří spoustu starostí i peněz

Vzhledem k cenám nemovitostí lze koupi bytu považovat za jeden z velkých životních milníků. Pokud se netopíte v milionech jako strýček Skrblík, a naopak vás mrazí při představě, že nebudete mít z čeho splácet hypotéku, tím spíše buďte při výběru nového bydlení obezřetní. A rozhodně se nespoléhejte na plytké informace ze strany prodejce či realitní kanceláře. Některé věci si musíte ověřit sami – a my vám prozradíme, na co se zaměřit.

Technický stav bytu a celého objektu

Než se pustíte do dalšího jednání, důkladně si prověřte technický stav bytu a čas věnujte také společným prostorám. Zaměřte se na i na sklep, rozvody, stoupačky, výtah… Tento bod platí především pro kupující starších bytových jednotek. Zájemci o nové, kvalitní bydlení, jako jsou např. tyto byty v Praze na Žižkově v rámci developerského projektu Byty Na Vackově, mají o starost méně.

Právní stav nemovitosti

Na sliby realitní kanceláře či vlastníka se nespoléhejte ani v souvislosti s tvrzením ohledně právního vztahu. Prověřte si veškeré informace o vlastnících, zda objekt není vázán věcným břemenem nebo v zástavě apod. Zájemci o družstevní byt by měli věnovat dostatek času prověření poměrů v družstvu (práva a povinnosti, možnost podnájmu atd.).

Naprosto zásadní je správné nastavení smluvních vztahů mezi kupujícím a prodávajícím, možnost zrušení kupní smlouvy pro případ, že se vyskytnou nesrovnalosti a v neposlední řadě ošetřit výplatu kupní ceny tak aby měl kupující garanci bezpečné transakce.

Kontrola majetkových poměrů v domě

Zájemce o koupi bytu do osobního vlastnictví by mělo zajímat, kdo je vlastníkem ostatních bytů a kolik činí výše příspěvků společenství vlastníků. Podstatný je i vliv na správu domu v rámci hlasování.

Detaily, na kterých záleží

Fakt, že byty na prodej Praha 3 vypadají jako koupě roku, ještě nemusí znamenat, že na daném místě budete cítit jako ryba ve vodě. Proto se předem seznamte se skladbou obyvatelstva objektu a jejich sousedskými vztahy. Zajímejte se také o bezprostřední okolí domu, potenciální problémy a plánovaným budoucím rozvojem. Všechny zmíněné aspekty mají zásadní vliv na komfort a kvalitu bydlení.

Leave a Comment