Finance Skvělé tipy

Stane se Česko centrem obchodu? Může mu pomoct spolupráce s Izraelem

Čeká českou ekonomiku slibná budoucnost? Prezident Česko-izraelské obchodní komory JUDr. Pavel Smutný si myslí, že ano. Jedním z důvodů by mohla být intenzivnější spolupráce s Izraelí. Ostatně čísla hovoří jasně – export loni vzrostl o 58 % a jde o téměř polovinu toho, co vyvážíme do Číny. V případě Izraele navíc nejde jen o byznys. Oba státy jsou si spřízněné a Česká republika v je očích Izraele rovnocenným partnerem a nikoliv jen pouhým postkomunistickým státem.

Kooperace českých a izraelských subjektů

Některé významné české a izraelské firmy úzce spolupracují již nyní. Skvělým příkladem jsou přerovská Meopta (čtvrtina obratu v Izraeli) a izraelská Teva (14. největší plátce DPH v ČR).

K nejvýznamnějším společným projektům patří pořízení špičkového izraelského radarového systému Iron Dome, na jehož vývoji se podílí i pardubická firma Retia a tamní univerzita. V Izraeli se k transportu používají speciálně upravené vozy Tatra.

Advokát Pavel Smutný uvedl, že spolupráce České republiky a Izraele má pevné základy díky podobným politickým zájmům a velkému potenciálu růstu, který má jen málokterá blízká země. Podle prezidenta Česko-izraelské obchodní komory bude mít budoucí spolupráce především charakter pronikání na třetí trhy (Afrika, jihovýchodní Asie…). Obě země k tomu mají dobré podmínky.

Udrží-li si Česká republika marži, která v současnosti proudí do zahraničí a stane-li se centrem obchodu, nemělo by docházet k tak velkým finančním odtokům kvůli zahraničním koncernům. Nyní jde o částku cca 400 mld. korun ročně.

Kdo je Pavel Smutný?

JUDr. Pavel Smutný je známý advokát (spoluzakladatel AK Císař, Češka, Smutný) a mimo jiné i prezident BHF (Bohemian Heritage Fund). V rámci jeho dlouholeté kariéry působil na katedře práva Univerzity Karlovy či jako externí expert OECD. Za svůj přínos k rozvoji české kultury získal ocenění ministerstva kultury.

Leave a Comment