Skvělé tipy Volný čas a zábava

Neobyčejné příběhy obyčejných lidí. Musíte si je přečíst všechny!

Jak se cítila žena, kterou se pokusila zabít schizofrenička? Jak se žije vozíčkáři, který ztratil víru v Boha? A co žena, která se stala prvorodičkou ve dvaačtyřiceti letech? Životní osudy některých lidí jsou velmi spletité a stojí za to se s nimi seznámit. Pokud se ve svém volnu rádi oddáváte četbě příběhů, rozhodně nepřehlédněte projekt Příběhy lidí (www.pribehylidi.cz). Dočtete se věci, o nichž budete ještě hodně dlouho přemýšlet.

Myšlenka unikátních rozhovorů v nezkrácené verzi vznikla v hlavě novinářky Silvie Dymákové, která se do podvědomí širší veřejnosti dostala dokumentem ŠMEJDI. Za ten získala prestižního Českého lva a cenu Femina Grande. Po mnoho let pracovala pro TV Prima a nyní se podílí na pořadu Gejzír pro Českou televizi.

Projekt Příběhy lidí však vznik díky harmonické spolupráci s kreativcem, grafikem a fotografem Markem Chaloupkou, který se postaral o fotografie, grafickou koncepci webu. Dvojici pomáhají také výtvarnice Markéta Lhotová a korektorka Klára Bártová.

Markéta kreslí ke každému příběhu „srdce na míru“ a Klára byla původně „jen“ aktérkou jednoho z příběhů, který sepsala do autobiografické knihy Rok s Patrikem.

Autorka rozhovorů se rozhodla pro netradiční pojetí. Bez limitů, pro maximální požitek čtenáře. Celkový dojem umocňuje stylový grafický kabátek, který se podobně jako příběhy také liší od zavedeného standardu. Na větší písmo a nestandardní fotografie se dobře kouká – příběhy přečtete jedním dechem. V každém případě jde o úplně jiné čtivo, než na jaké jste zvyklí z novin a magazínů.

Projekt dvou Hradečáků, Silvie Dymákové a Marka Chaloupky, nemá na českém internetu obdoby. Všechny přepisy jsou autorizované, informace z jiných serverů ozdrojovány a případné změny ze strany respondentů upřesněny. Dvojice dělá rozhovory se zajímavými lidmi ve svém volném čase a z vlastních zdrojů. I proto jde o mimořádně kvalitní počin, který si zaslouží pozornost.

Leave a Comment