Auto-moto Pro muže

Seznamte se s moderními bezpečnostními systémy v automobilech

Auto se stalo běžnou součástí našich životů. Kdysi si ho mohli dovolit jen ti nejbohatší. Dnes už je běžné, že rodiny mají i dvě auta. Automobil nám usnadňuje cestu a díky tomu se z toho stala i velmi žádaná služba – pronájem auta.

Jenže s novými dopravními prostředky vzniklo riziko dopravních nehod. Ročně vyhasnou jen na Slovensku cestách stovky lidských životů. Přitom úplně zbytečně. Proto výrobci aut museli přistoupit k bezpečnostním opatřením na ochranu lidských životů. S vývojem nových technologií je těchto novinek více a více. Znáte těchto šest? Většinu z nich najdete spíše v automobilech vyšší střední třídy a v luxusních vozech.

BAS (Break assistant system) je brzdový asistent, jehož úkolem je jediné: snížit brzdnou dráhu v kritických situacích. Lidé většinou reagují dost rychle. Jediný problém je to, že nemusí brzdový pedál stlačit dost silně, následkem čehož se prodlouží brzdná dráha. Jelikož běžně řidiči brzdí pomalu, brzdový asistent funguje tak, že vždy když řidič rychle šlápne na pedál, asistent to zaregistruje a dotlačí brzdový pedál.

FCW (Forward-collision warning) je kamerový, radarový nebo laserový systém, který skenuje auta před vámi a upozorní vás, pokud se přibližujete k vozidlu příliš rychle a hrozí srážka.

BSW (Blind-spot warning) je radarový nebo kamerový systém, který vás varuje, pokud se za vámi pohybuje jiné vozidlo, které by se mohlo dostat do vašeho slepého místa a nemuseli byste si ho tak všimnout.

LDW (Lane-departure warning) je systém, který vás upozorní, pokud přecházíte do jiného jízdního pruhu bez znamení směru jízdy.

Parking assist systems je parkovací asistent, který pomocí senzorů v přední / zadní části a na bocích vozu, který vás upozorní na bezprostřední blízkost sloupů, stěn nebo jiných překážek.

Tire-pressure monitors je monitorovací systém tlaku pneumatiky, který vás informuje, pokud má pneumatika příliš nízký tlak. Podhuštěné pneumatiky zhoršují jízdní vlastnosti a spotřebu paliva a tím i riziko nehody.

Článek pro vás připravili specialisté na pronájem aut z autopujcovna-travelcar.cz.

Leave a Comment