Finance Skvělé tipy

Pojištění kola nebo elektrokola proti krádeži: Vyplatí se?

Pandemie přinesla spoustu zajímavých trendů. Mimochodem se během ní víc kradou kola, což potvrzují tvrdá data pojišťoven u nás i ve světě. Zní to neuvěřitelně, ale například britská pojišťovna Bikmo eviduje za rok 2020 nárůst krádeží bicyklů o 23 % oproti předchozímu roku. Ještě o něco horší situace panovala v New Yorku, kde krádeže narostly o 27 %. Údaje ze statistik české policie jsou sice o něco mírnější, ale skutečnost je pravděpodobně mnohem horší. Spousta okradených totiž odcizení kola vůbec nenahlásí.

Proč se během pandemie kradou kola a elektrokola více než v minulosti?

Příčin zvýšeného počtu krádeží kol a elektrokol během pandemie je několik. Podle serveru PinBike se v průběhu minulého roku nebývale zvýšil zájem o cyklistiku – spousta lidí raději cestovala do práce na kole než v prostředcích městské hromadné dopravy. A nejen to. Jízda na kole představovala skvělou alternativu za zavřené fitness centra. Lidé vyráželi mnohem častěji do přírody a rekordy trhal prodej klasických kol i elektrokol. Jen u nás se jich loni prodalo více než 100 tisíc kusů.

Levná kola nefrčí, Češi si klidně připlatí

Nejlevnější kola jsou k mání pod pět tisíc korun, ale od tohoto sortimentu se česká cyklistická veřejnost pozvolna odklání. Češi si rádi připlatí a kvalitu, kterou lez pod 20 tisíc korun najít jen horko těžko. Přibývá proto majitelů kol s pořizovací cenou řádově v desítkách tisíc korun. Ti největší fajnšmekři pak neváhají zaplatit částku blížící se ceně menšího osobního vozu. Dražší a luxusní kola a elektrokola jsou přirozeně v hledáčku zlodějů.

Jak je to s pojištěním kola či elektrokola?

V roce 2019 policie evidovala přes 5 tisíc ukradených kol. Ve skutečnosti však mohlo jít o trojnásobek – ne každý totiž krádež nahlásí. Podobná čísla PČR vykázala i za loňský rok, ovšem s tím, že výrazně stoupla průměrná škoda: meziročně z 21 151 Kč na 25 637 Kč. Je tedy více než zřejmé, že si zloději vybírají hodnotnější kusy.

A co se týče pojištění kola proti krádeži – majitelům dražších kol a elektrokol se bezesporu vyplatí. V rámci pojistky navíc získáte možnost využití asistenčních služeb pro případ poruchy či nehody. S výběrem vhodného produktu si můžete nechat poradit od stconsult.cz.

Leave a Comment