Bydlení

Plánujete měnit okna a dveře? Nyní je správný čas vše domluvit

Vypustili jste plánovanou výměnu oken a dveří prozatím z hlavy? Říkáte si, že se k rekonstrukci vrátíte až na jaře? To je chyba. Protože právě nyní je čas na to si výměnu oken, ale třeba i vchodových dveří, dobře naplánovat. A rovněž vše domluvit s dodavatelem.

Celé Česko zatepluje, rekonstruuje a mění okna. Dodavatelské firmy jsou vytížené, volněji mají v zimě. Proto je právě nyní nejlepší naplánovat se vším všudy výměnu oken a dveří. Okna nekupujeme hotová. Vyrábí se z okenních profilů na míru. Dodavatelská firma, kterou si vyberete, si tedy nejdříve přijde okna naměřit, a následně, po odsouhlasení kalkulace, a obvykle i po úhradě zálohy, se začnou okna pro vás vyrábět. Optimální je proto vše naplánovat dopředu, včetně dohodnutí se na termínu finální montáže nových oken.

Pojďte si vybrat vhodná okna

Pokud plánujete okna pro novostavbu, máte je navržena v projektu přímo od architekta. Horší už je, pokud rekonstruujeme a plánujeme měnit stará okna za nová. To máme hned tolik možností, že nevíme, po které sáhnout. Nejde jen o volbu, zdali zvolit plastová okna, moderní dřevěná okna – eurookna, případně okna hliníková. Zamyslet se musíme i nad různými typy okenních profilů, jejich tepelnou prostupností, i izolační schopností skel (izolační dvojsklo, izolační trojsklo).

Jak tedy vybrat? V první řadě s ohledem na genius loci. Právě „duch místa“ by vám měl napovědět, jestli si vaše staré stavení nezaslouží přece jen opět ta nádherná špaletová okna, jaké mělo doposud, pouze v nové podobě. Snažit se blýsknout v paneláku dřevěnými okny místo plastových je skutečně zbytečná snobárna. Panelovým zástavbám plast naopak sluší. U rodinných domků je to věc velice variabilní. Plast může být dobrým řešením, ale někdy jsou eurookna přece jen designovější, a tedy vhodnější volbou. Říká se, že plastová okna jsou na rozdíl od dřevěných bezúdržbová. Ale s dobrou povrchovou úpravou se nepředřete ani na údržbě dřevěných oken. Tradičně nejdražší variantou jsou pak hliníková okna. Ta se používají zejména pro novostavby s nepříliš omezenými rozpočty – jsou totiž o poznání dražší. Následně pak tam, kde se to vyžaduje ze statických důvodů. Plastová okna totiž na velké prosklené stěny a posuvné stěny vhodnými rozhodně nejsou.

Dveře jako vizitka

Vchodové dveře jsou často považovány za vizitku majitele. Vypovídají o jeho vkusu i solventnosti. Z psychologického hlediska nám pak mají dveře poskytovat bezpečí. Za zavřenými dveřmi je domov a dveře mají mít schopnost jej zabezpečit před vetřelci. Musí být bezpečné, ale též izolovat, někdy odhlučnit, vždy dobře vypadat. Navíc u rodinného domu obvykle nevybíráme pouze jedny dveře. Mnohdy máme vstupních dveří hned několik.

Dveře vždy volte tak, aby ladily s okny. Což platí pro rodinný dům. U bytů je důležité vchodové dveře ladit spíše s celkovým charakterem bytovky, ale též s vnitřním vybavením bytu. I dveře si lze stejně jako okna vybírat dřevěné, plastové nebo hliníkové. Obvykle je vhodné vsadit na stejný materiál, jaký jsme vybrali u oken.

JIS – top česká okna a dveře

Potřebujete poradit s výběrem oken a dveří? Nebo hledáte spolehlivého dodavatele se zkušenostmi, dobrými referencemi a kvalitní produkcí? Nebojte se poptat v JIS. Firma nabízí férové ceny, kvalitní produkty a individuální přístup.

Leave a Comment