Bydlení

Nevíte, čím a jak položit základy dřevostavby? Poradíme vám, jak na to

Možná jste si v okolí povšimli, že dřevostavby – ale také zahradní domky – jsou ve většině případů ukotveny za pomocí betonových či ocelových patek. Ovšem, jak se říká líní lidé si vždy najdou způsob, jak práci zjednodušit, ba dokonce urychlit. Přesně to je případ zemních vrutů, které se obzvlášť v posledních letech mezi stavebníky pyšní velké oblibě? Proč tomu tak je? V tomto článku vám rádi prozradíme, proč je výhodné použít zemní vruty, ale také jak je správně zavrtat.

Proč pro ukotvení dřevostavby použít zemní vruty?

Pokud jste již někdy v minulosti betonovali byť menší stavbu, pravděpodobně víte, že je to poněkud pracný a časově náročný proces. Samozřejmě jestli patříte do skupiny zdatných a zručných kutilů, může vám být vcelku jedno, zda použijete zemní vruty nebo jiný druh zemní kotvy. Jestliže však jste ve stavebnictví začátečníci, jsou zemní vruty ideální právě pro vás.

Není žádným tajemstvím, že zemní vruty zvládne zakotvit i naprostý „lajk“. Vždyť jen potřebujete nasadit ocelovou tyč do otvoru na horní straně vrutu a otáčet ve směru hodinových ručiček. Ano, přesně takhle jednoduché to je. K zavrtání stačí mít po ruce i pouhý roxor. Jakmile je vrut až po hlavičku v zemi, máte hotovo. To samé platí také pro dřevěné zahradní domky.

Tlačí vás čas?

Nemáte dostatek času, abyste čekali než beton ztvrdne? Tvrdnutí betonu obvykle trvá kolem 3 až 4 dní, ovšem v případě nepříznivého počasí počítejte i déle. Pokud se rozhodnete pro zemní vruty nelimituje vás čas a vlastně ani zručnost. Vrut zvládnete zavrtat do pár minut klidně i v dešti.

Navíc se může stát, že vám postupem času nebude umístění dřevostavby nebude vyhovovat a budete chtít prostor využít jinak. V tom případě nemusíte pracně rozbíjet beton „zbíječkou“, ale stačí když vruty vytáhnete ze země a stavbu jednoduše přemístíte.

Leave a Comment