Skvělé tipy Volný čas a zábava

Jak začít sbírat pohlednice?

Sbírat se dá ledacos. Turistické známky, autogramy, mince, figurky z Kinder vajíček, ale třeba i plechovky od čaje. Poměrně velké popularitě se však těší také filokartie. Že jste se ještě s daným pojmem nikdy nesetkali? Nejde o nic víc ani míň než o sbírání pohlednic. Krásná záliba láká různé skupiny sběratelů, ovšem v zásadě může uchvátit každého. Jak se sbíráním „čumkaret“ začít, se dozvíte v tomto článku.

Proč pohlednice sbírat?

Sběratelé pohlednic se dělí na dva hlavní proudy. Zástupce první skupiny láká historická hodnota, ovšem nejen ta nominální, tedy vyčíslitelná penězi, ale i ryze subjektivní. Na starých pohlednicích jsou vyobrazena místa, která dnes vypadají úplně jinak. Mnohdy se sbírka soustředí na fotografie z bezprostředního okolí sběratelova rodiště a motivace je čistě sentimentální.

Dalším typem sběratele je člověk, kterému se pohlednice líbí z estetických důvodů a rád se pokochá uměleckými kresbami či unikátními fotografiemi. Na mnohé kousky je natolik hezký pohled, že je lze bez nadsázky označit za malá umělecká díla – a přitom cenově dostupná.

Udělejte si jasno v tom, jaké pohlednice budete sbírat

Množství pohlednic, které si mohou sběratelé zakoupit na různých místech (viz další bod), je vskutku ohromné. Spíše než o moře jde o zdánlivě nekonečný vesmír pohlednic. A právě proto si předem ujasněte, jaké kategorie položí základ vaší budoucí sbírky. Není to podmínka, sbírat můžete cokoliv, nicméně konzistentní sbírka obvykle působí lépe než náhodný výběr (ten spíše budí dojem, že sběratel zařadil do alba na pohledy vše, co mu právě přišlo pod ruku).

Zjistěte si, kde se pohlednice prodávají

Máte strach, že v dnešním digitalizovaném světě na pohlednice jen tak nenarazíte? Naopak vás překvapí, že je seženete všude možně. Kromě pošty nepřehlédněte nabídku specializovaných eshopů jako papirovytapir.cz. Internetový obchod prodává nové i historické pohlednice, alba na pohledy a další skvělé věci související s filakartií a filatelií.

Vaší další zastávkou mohou být inzertní portály a aukce, kde se to staršími pohlednicemi také jenom hemží. Zde si však důsledně ohlídejte základní aspekty obchodování. Stručně a jasně se o nich píše v článku Jak nakupovat pohlednice na Aukru a na co si dát pozor.

Jak pohlednice skladovat?

Pro pohledy si vyhraďte místo, kde panuje stabilní pokojová teplota. Rozhodně je nevystavujte přímému slunci, naopak je žádoucí, abyste jim poskytli bezpečí např. alba na pohlednice. Praktické příslušenství vám zároveň usnadní ukazování kolekce přátelům.

Leave a Comment