Bydlení

Nejčastější chyby při výběru záclony: Vyhněte se jim!

Závěsy či záclony nejsou zrovna něco, co byste kupovali každý měsíc. Většinou je vybíráte na několik let, a pokud toužíte po hezkém výsledku, nejde o úplně levnou záležitost. Dejte si tedy na výběru záležet a vyhněte se nejčastějším chybám, kterých se lidé dopouští.

Ať už vybíráte záclonu online nebo v kamenném obchodě, než s tím vůbec začnete, měli byste vzít v úvahu následující věci.

Malé nařasení je rozhodně na škodu

Jak jistě víte, záclony by měly být nařasené. Jak moc? Ideální je koupit záclonu v dvojnásobné šířce, jako je šířka okna. Ještě lépe vypadá 2,5 až 3násobek. Malá šířka vypadá nejhůře, pokud si pořídíte záclony až na zem, v takovém případě na to dejte obzvlášť pozor.

I dekorativní závěsy by měly být dostatečně široké

Plánujete použít závěs spíš jako dekoraci, nebudete ho zatahovat? I tak by měl být dostatečně široký. Úzký pruh látky na okně vážně nevypadá hezky, minimální šířka je aspoň 130 cm.

Odstín vybírejte podle vzorku látky

Záclony bývají bílé, vícebarevné provedení spíše nedoporučujeme, málokdo ho dokáže sladit tak, aby vypadalo skutečně dobře. Výjimkou jsou samozřejmě dětské pokoje, tam se fantazii meze nekladou, barevné záclony svému dítku klidně pořiďte.

U závěsů se můžete barevně vyřádit, nicméně často se volí takový odstín, který ladí s nějakým kusem nábytku v místnosti. Velmi často se stává, že se barvu nepodaří trefit úplně, odstíny jsou trochu jiné a celek nepůsobí dobře. Vezměte si s sebou tedy vzorek látky nebo aspoň fotku.

Krátkým záclonám se spíše vyhněte

Záclona by měla zakrývat celé okno. Samozřejmě s nějakými výjimkami, vykrojení uprostřed je naprosto v pořádku. Zkuste se ovšem vyhnout záclonám do půli okna, nepůsobí elegantně. Jestli chcete z okna vidět, tak si kupte raději římské rolety či překřížené záclony, případně vůbec žádné.

Plánujete nakupovat online? Pak by vám určitě neměl uniknout e-shop Dante.cz, který prodává nejen záclony a závěsy, ale i povlečení a další bytový textil.

Leave a Comment