Auto-moto Pro muže

Na dovolenou autem – na co nezapomenout?

Čas prázdnin a dovolených se pomalu, ale jistě blíží, a tak je nejvyšší čas naplánovat, kam letos vyrazíte vy. Tradičními dovolenkovými destinacemi pro české turisty zůstávají Chorvatsko a Itálie, a to i proto, že se tam dá pohodlně dostat autem. Právě jím se na cesty vydává stále více lidí, důvodů k tomu mají hned několik.

Výhody mobility

Cestování po vlastní ose oceňují především rodiny s dětmi, které preferují komfort a určitou nezávislost – mohou si zastavit kdykoli a kdekoli chtějí, občerstvit se, nemusí nikam spěchat a do kufru naloží všechno, co uvezou a bez čeho se neobejdou. Navíc nejsou vázáni žádnými termíny cestovních kanceláří a vyjde je to daleko levněji, než kdyby si kupovali letenku. Plusem mobility je také to, že mohou poznávat krásy celé cizí země a nejsou tak „připoutáni“ pouze na jednom místě. Předtím, než se za hranice podíváte, nezapomeňte si připravit všechny potřebné dokumenty a zjistit si, jaké dopravní předpisy tady platí. Pro jistotu nespoléhejte, že se nic od loňského roku nezměnilo. Může to být sice vysoce pravděpodobné, ale přece jenom „kdo bývá připraven, nebývá překvapen“. Lepší strávit pár minut vyhledáváním informací a zjistit, že vše je při starém a „přinejhorším“ si jen informace osvěžit, než potom ukrajovat z rozpočtu na zábavu, bydlení nebo přímořské kulinářské speciality kvůli placení pokut za dopravní přestupky.

Nepodceňte bezpečnost

Plno řidičů opomíjí také přípravu samotného vozidla před jízdou. Pozornost věnujte i zdánlivým detailům, jinak by se mohla pohodová jízda proměnit v noční můru. Před cestou se vám rozhodně vyplatí zkontrolovat tlak vzduchu v pneumatikách. Podhuštění totiž zhoršuje ovladatelnost auta a podle statistik patří mezi nejčastější příčiny nehod. V extrémních případech dokonce může pneumatika při vysoké rychlosti vybouchnout – obzvlášť na dálnici by to mohlo mít fatální následky. Vaše bezpečnost tak závisí z velké části právě na pneumatikách, proto o ně nezapomeňte pečovat.

Proveďte nezbytnou kontrolu

Přeměřit nezapomeňte také hloubku dezénu letních pneumatik. Požadovaná hodnota se může také v některých státech lišit, pohlídejte si proto, jestli vyhovuje předepsaným normám nejen země, do které míříte, ale i všem těm, přes které vede vaše trasa. A samozřejmě „bernou mincí“ by měl být stát s nejpřísnějšími předpisy. Přesně analyzovat sjetí pneumatiky, můžete pomocí malého posuvného nástroje – hloubkoměru, který seženete v každém autoservisu.

Aby vám auto dobře jelo, doporučujeme také nechat provést seřízení geometrie kol, předejdete tak řadě zbytečných komplikací. Provádět byste ho měli minimálně jednou ročně, ideálně pokaždé, když na silnici vjedete na nějakou větší nerovnost.

Zkontrolovat nezapomeňte také hladiny kapalin, které se podílí na provozu vozidla, ať už jde o motorový olej, chladicí nebo brzdovou kapalinu. A samozřejmostí by měla být i klasická kontrola typu „světla svítí, stěrače stírají“, kterou bychom měli, v ideálním případě, provádět před každou jízdou…

A pak už zbývá jen zabalit a můžete vyrazit! Přejeme šťastnou cestu a mnoho příjemných zážitků na cestách!

Leave a Comment