Skvělé tipy

Na 3D tiskárnách se zbraně netisknou. Přesto jde o revoluční zařízení!

3D tiskárna je zařízení, které dokáže vytisknout takřka jakýkoliv fyzický model. 3D tisk je aditivní proces, což v praxi znamená, že probíhá vrstvením materiálu (např. plastu, fotopolymeru, práškového kompozitu apod.). V podstatě jde o opak obráběním, které spočívá v odebírání materiálu.

V současnosti se v souvislosti s 3D tiskem hovoří především o FDM technologii, která funguje na poměrně jednoduchém principu. Tiskárna vytváří objekt tak, že postupně natavuje tenké vrstvy plastového materiálu.

S masivním rozšiřováním 3D tisku se v médiích začaly objevovat články, které vzbudily rozruch široké veřejnosti. Snad nejznámější je humbuk kolem tisku zbraní v USA. Respektive součástky potřebné k sestavení útočné pušky AR-15, tzv. lower recieveru. Jakmile ji jeden z majitelů 3D tiskáren vytvořil pomocí trojrozměrného tisku, posunul úžasnou technologii do roviny kontroverze. Součástku si přitom lidé tisknou na domácích CNC již desítky let. Mimo to, v civilizovaných zemích si nelze součásti pušky opatřit tak snadno, USA je výjimkou. Tisk celokovové zbraně je oproti pořízení zbraně na černém trhu nesrovnatelně nákladnější – stojí jako menší rodinné auto…

Co se týče 3D tisku lidských orgánů z organických materiálů, zatím je ve fázi vývoje. S trochou štěstí bude za pár let reálný.

Navzdory tomu je vyžití 3D tisku velmi pestré. 3D tiskárny nachází uplatnění v mnoha průmyslových oborech, protože umožňují jednoduchou, levnou a velmi přesnou výrobu detailních modelů. Na 3D tiskárny nedají dopustit kreativci z reklamních agentur, umělci a designéři.

3D tisk se využívá také při výrobě součástek. Za zmínku stojí například reference centra 3D tisku 3Dees. Specialisté tiskli kryt zpětného zrcátka a rotory do odtoku v umývadlech na rychlovlak společnosti LEO EXPRESS.

Pokud vás fenomén 3D tisku zaujal a chcete se o něm dozvědět další informace, zamiřte na www.3dees.cz. Centrum 3D tisku 3Dees se zabývá 3D skenováním, tiskem a prodejem 3D tiskáren.

Leave a Comment