Zdraví a lifestyle

Konopí seté: Léčivá bylina, nebo droga?

Konopí seté je jednoletá dvoudomá rostlina pocházející z Asie. První dochované zmínky pochází ze staré Babylonie, kde se „tráva“ pěstovala již před sedmi tisíci lety. Bylina se zanedlouho rozšířila také do Afriky, Evropy a Ameriky a využívala se jako podpůrný prostředek při léčbě horečky, malárie, úplavice a sněti. V evropských podmínkách našla využití při léčbě kožních problémů, poruch spánku, astmatu a v neposlední řadě epilepsie. Navzdory svým pozitivním účinkům se konopí potýká s kontroverzí – kvůli obsahu THC patří na seznam omamných látek.

Za nepěstování konopí se rozdávaly pokuty!

Konopí to v minulých dekádách nemělo jednoduché. Přitom ještě za vlády královny Alžběty bylo pěstování povinné a zemědělci, na jejichž polích rostlina chyběla, byli pokutováni. Dnes je to paradoxně spíše naopak. Na území České republiky se bylina pěstovala po staletí, ale postupem času ji nahradily jiné průmyslové plodiny. V současné době je legální pěstování technického konopí. Podmínkou je, aby obsah THC v sušině nebyl vyšší než 0,3 %.

Vskutku všestranná léčivka

Vraťme se však k blahodárným účinkům konopí. Při výrobě léčiv se využívají zejména listy a květy. Nazmar však nepřijdou ani ostatní části rostliny – ze semen se vyrábí kosmetické přípravky.

Konopí seté zamezuje ucpávání cév, čímž slouží jako prevence před arterosklerózou. Zároveň dokáže zprůchodnit dýchací cesty, protože usnadňuje vylučování hlenů. Za zmínku stojí také výsledky při léčbě nespavosti, stresu a depresí. Ovšem pozor – užívání jiných druhů konopí s vysokým obsahem THC může naopak depresivní stavy navodit.

Na seznamu pozitivních účinků nesmí chybět využití konopí jako lokálního anestetika, léku na žaludeční nevolnosti, zmírnění zeleného zákalu a schopnost obnovy střevní výstelky.

Jak zní resumé? Konopí seté není droga, ale léčivka. Chcete-li se o rostlině dozvědět více, přečtěte si online herbář bylinek bylinkovo.cz, ve kterém najdete spoustu zajímavých informací nejen o konopí.

Leave a Comment