Skvělé tipy

Kastrovat, nebo nekastrovat? Odborníci jsou jednohlasně pro

Kastrace zvířat je ožehavé téma. Na jedné straně stojí příznivci, na straně druhé radikální odpůrci jakýchkoliv nepřirozených zásahů prováděných na nebohých zvířatech. Pokud jste si pořídili mazlíčka, u kterého nepočítáte s reprodukcí, jistě hledáte správnou odpověď na otázku, co je pro něj nejlepší. Možná vás překvapí, že k největším zastáncům kastrace patří právě zvěrolékaři a chovatelé.

Zjištění, že kočka či fena nechtěně zabřezla, je krajně nepříjemné. Pokud je otec neznámý, respektive jiného plemene, pak je prodej mláďat velmi komplikovaný. O křížence není ani zdaleka takový zájem jako o koťata a štěňata s průkazem původu. A je to právě kastrace, která nechtěnému vrhu zabrání.

Je kastrace pro zvíře nebezpečná?

Komplikace mohou nastat vždy, ale přesto je kastrace vnímána jako rutinní a poměrně bezpečný zákrok. Odborníci z METROPOLEVET (špičková veterina Praha) připomínají, že operace nesnižuje kvalitu života zvířete a po mnoha stránkách může být prospěšná.

Mnohá zvířata se po kastraci zklidní a přestávají utíkat z domova. Po odebrání reprodukčních orgánů zároveň klesá pravděpodobnost některých závažných onemocnění. Kastrovaná kočka či fena se díky tomu mohou dožít podstatně vyššího věku.

Kdy je vhodná doba pro kastraci?

Kočky pohlavně dospívají ve věku kolem půl roku. Začátek puberty se projevuje velmi hlasitým mňoukáním, u kocourů pak značkováním území močí. U fen se kastrace doporučuje již po prvním hárání, u psů po dosažení pohlavní dospělosti, která nastává individuálně dle plemene (nejčastěji však kolem jednoho roku).

Na koho se obrátit?

Chcete-li si být jistí kvalitou zákroku a svědomitým přístupem k vašemu zvířeti, vybírejte zvěrolékaře svědomitě. Dobrou volbou je zmíněná METROPOELVET – Praha veterinární klinika, která ročně ošetří přes 10 tisíc mazlíčků. Zkušený personál disponuje špičkovým vybavením i vlastní laboratoří. Zajišťuje komplexní péči v takřka rodinném prostředí.

Leave a Comment