Bydlení

Kachlová kamna v moderní domácnosti?! Trendy se vrací jako bumerang!

Toužíte po nezaměnitelném interiéru? Pořiďte si klasická kachlová kamna! Možná si je spojíte spíše s dobovými chalupami a zámeckými komnatami, nicméně v moderních domácnostech se prosazují stále častěji.

Co byste měli vědět o kachlových kamnech, než si je pořídíte?

V přímém srovnání s krbem jsou klasická kachlová kamna dražší. Na druhou stranu jde o investici do topidla, které vydrží i po několik generací. Skvělým příkladem jsou kachlová kamna v zámcích – sloužila generacím již dávno zesnulým, zatímco mnohé šamotové krby z poloviny minulého století jsou v katastrofálním stavu nebo dávno zbourané.

Stavba kachlových kamen není jednoduchá záležitost. Zkušení kamnáři vědí, že například tvar výrazně ovlivňuje tepelnou pohodu – kalichovitě vytvarovaný kachel vyzařuje více tepla než hladký kachel. Většina lidí se přesto rozhoduje spíše na základě designu.

Co se týče kapacity, stanovuje se obdobně jako u krbu. Pro místnost se 120 m3 je zapotřebí topidlo o výkonu cca 4 kilowatty. V praxi to znamená kachlová kamna se 3 – 3,5 m2 kachlové stěny. Výhodou kachlových kamen je, že oproti krbu vydávají teplo i mnoho hodin po vyhasnutí.

Ideálním palivem je vyschlé dubové nebo bukové dřevo s 15 – 20% vlhkostí. Samozřejmě můžete topit i borovicovým nebo smrkovým dřevem, ale za předpokladu vyšší spotřeby. V kachlových kamnech lze topit také ekobriketami, a to s účinností kolem 85 %.

Svěřte stavbu kachlových kamen profesionálům

Pokud vás kachlová kamna nadchla,o obraťte se na profesionální kamnáře z jihočeské firmy STAKA. Staví a rekonstruují kamna a krby České Budějovice již od roku 1994. Specializují se také na krbové vložky, pece na pizzu a sporáky České Budějovice.

Společnost STAKA je zapsána v Cechů kamnářů a vlastní certifikáty potvrzující vysokou kvalitu služeb. Odborníci vám při výběru kachlových kamen poradí a doporučí vhodné řešení. Další informace a fotogalerii realizovaných zakázek najdete na www.staka.cz.

Leave a Comment