Skvělé tipy

Jaký je rozdíl mezi MM a MC přenoskami

Zatímco levné gramofony používají běžné piezoelektrické přenosky, které však nejsou příliš kvalitní a díky vyššímu přítlaku nadměrně opotřebovávají gramodesky, u moderních magnetodynamických přenosek se chvění jehly proměňuje v elektromagnetický signál pomocí pohyblivé cívky a magnetu.

U magnetodynamických přenosek MM, což znamená pohyblivý (moving) magnet, se chvění jehly přenáší na magnet, který se pohybuje mezi dvěma cívkami, čímž vzniká elektrický signál, který se dále přenáší do předzesilovače, zesilovače a reproduktorové soustavy. Přenosky typu MC (movingcoil) využívají oproti tomu ke generování elektrického signálu pohyb cívek podél statického magnetu.

Jakou přenosku vybrat, MM nebo MC?

Oba dva systémy, MM i MC poskytují skvělý přenos zvuku i ve velmi dynamických pasážích, a to při použití nízkého přítlaku, takže nedochází k opotřebení gramodesky. Častěji používaným systémem je MM, zejména díky jeho skvělému poměru ceny a výkonu. Výhodou systému s pohyblivým magnetem je také silnější výstupní signál, takže je mnohem jednodušší jej zesílit pomocí předzesilovače bez ztráty kvality.

Systém s pohyblivými cívkami, MC, je po technické stránce o něco složitější, a tudíž také dražší. Na druhou stranu je však také mnohem lehčí, a jeho schopnost reprodukce zvuku je legendární.

Při rozhodování, zdali zvolit MM nebo MC přenosku byste měli vzít do úvahy i skutečnost, zdali je zbytek vaší hifi soustavy dostatečně kvalitní, aby byl rozdíl v reprodukci u MM a MC přenosky slyšet. Nejde jen o to, jakou kvalitu má gramofon, zesilovače a reproduktorová soustava, ale také o celkové akustické prostření vaší poslechové místnosti a v neposlední řadě o kvalitu vašich vinylových desek. Pokud máte vysoce kvalitní a drahé hifi zařízení, dokážete ocenit špičkovou kvalitu zvuku a nemáte hluboko do kapsy, MC přenoska je to pravé pro vás.

Leave a Comment