Bydlení

Energická žlutá patří do interiérů, které trpí nedostatkem slunečních paprsků

Barvou roku 2019 se stala korálová, v roce následujícím to bude klasická modrá. Alespoň podle odborníků z Pantone, jež každoročně udávají celosvětové trendy. Ale co když vás trápí nedostatek sluníčka? Pak se, s prominutím, vykašlete na „doporučené“ odstíny a použijte selský rozum. Chcete-li do svého bydlení navrátit pocit tepla, které je typické pro letní měsíce, přestaňte se bránit žlutým a zlatým odstínům.

Výběr správných odstínů je základ

Máte snad pocit, že jsou příliš divoké? Okamžitě se vám vybaví Dan Nekonečný (budiž mu země lehká), a navíc se bojíte reakcí okolí? Buďte v klidu – prosvětlíte-li své bydlení s citem, výsledek vás mile překvapí. A jen tak mimochodem, zvolíte-li správný odstín, rozhodně se nebudete muset omezovat jen na drobnější dekorace. Zároveň nezapomeňte, že se žlutá perfektně doplňují se šedou. Když před šedé vertikální žaluzie postavíte kanárkové sofa, interiér ožije, a přitom zůstane elegantní. Nemusíte se bát ani decentní výmalby; jemnějšími tóny nic nepokazíte.

Žlutá i jako efektivní doplněk

Rozhodnete-li se byt prozářit barvou slunce, v prvé řadě vytáhněte venkovní rolety. Ale teď vážně: netoužíte-li po rozsáhlých změnách, protože vám bydlení vyhovuje ve stávajícím barevném provedení, pouze jej dolaďte. Nemusíte přitom použít ani oblíbenou sytě žlutou. Naopak se porozhlédněte po paletě příbuzných odstínů. Vaší ložnici bude slušet okrová či hořčicová. Šanci si bezesporu zaslouží o romantická „petrklíčově“ žlutá.

Kromě zmíněné šedé se žlutá skvěle snáší i s mátově zelenou a překvapivě i s růžovou. Pokud je některá z místností, kterou se chystáte rozjasnit, v těchto tónech, pak si doslova žádá o pár žlutých drobností v podobě prostírání, přehozu či polštářků. Počítejte však s tím, že u akcentů pravděpodobně nezůstanete. Žlutá je návyková a je otázkou času, kdy si domů nastěhujete dominantu v podobě zářivého křesla.

Leave a Comment