Bydlení

5 praktických tipů, jak minimalizovat spotřebu vody

Spotřeby vody každoročně roste a očekává se, že bude stoupat i nadále. V návaznosti na její nedostatek lze očekávat výraznější růst ceny, ale na druhou stranu také inovativní řešení, která povedou k efektivnějšímu čištění a menší spotřebě. Co se týče běžných domácností, s vodou mohou nakládat úsporně již nyní. Pokud máte pocit, že se u vás doma vodou nešetří, inspirujte s následujícími tipy a uveďte je co nejdříve do praxe!

Přestaňte používat záchod jako odpadkový koš

Pokaždé, když do záchodové místy vhodíte cigaretu nebo jiný odpad, spláchnete až 10 litrů vody. Za den se může jednat o několik desítek litrů. Přitom stačí udělat pár kroků směrem ke skutečnému odpadkovému koši.

Nekoupejte se, sprchujte se

Že jste to již slyšeli nejméně stokrát? Opakování je matka moudrosti. Kratším sprchováním namísto koupání skutečně dosáhnete nezanedbatelné úspory vody. A když budou tento způsob každodenní hygieny praktikovat všichni členové domácnosti, celková spotřeba vody výrazně klesne.

Když si myjete zuby nebo se holíte, zavřete kohoutek

Pokud vám mytí zubů zabírá 1,5 minuty, v případě dvou čistění za den zbytečně spotřebujete 3285 litrů vody. Přitom stačí zavřít kohoutek a pustit si vodu až na spláchnutí pasty. To samé platí také pro holení, které trvá ještě o něco déle – místo toho, abyste si holítko namáčeli pod proudem vody z kohoutku, si do umyvadla napusťte trochu vody.

Perte prádlo až když naplníte pračku

Jeden prací cyklus v nové pračce spotřebuje kolem 40 litrů vody, což je sice zhruba o polovinu méně než v případě deset a více let starých spotřebičů – přesto se vám vyplatí prát až v momentě, kdy naplníte celý buben.

Řekněte dětem, ať si s vodou nehrají

Máte na zahradě hadici, kterou děti používají při svých hrátkách? Vídáte je až podezřele často v koupelně? Děti vodu milují, ale vodních hrátek by si měly užívat jinak než zbytečným plýtváním. Vysvětlete jim pravidla úspory vody v domácnosti a naučte je se chovat zodpovědně vůči životnímu prostředí – třeba jim za ohleduplnost slibte malou odměnu!

Leave a Comment