Skvělé tipy Volný čas a zábava

Zpestřete oslavu dechberoucím ohňostrojem. Ale pozor na nebezpečnou pyrotechniku!

Dokážete si představit silvestrovskou oslavu bez pořádného ohňostroje? Zábavní pyrotechnika se stejně dobře hodí také na završení galavečera, pompézní oslavy narozenin a k celé řadě dalších příležitostí. Jen málokdo však ví, jak pyrotechniku vybrat a jak s ní zacházet. Pokud máte v brzké době v plánu rozzářit nebe, nepřestávejte číst!

Pyrotechnické výrobky jsou rozděleny do čtyř tříd, které vyjadřují stupně nebezpečnosti. Trhovci mohou prodávat pouze dětskou pyrotechniku (kategorie I). Pyrotechnika II. a vyššího stupně se smí prodávat pouze v kamenných obchodech a přes internet.

Proč nakupovat u odborníků?

Pyrotechniku vyšší kategorie pravděpodobně seženete i „pod pultem“ u prodejců, kteří ji prodávat nesmí. Z bezpečnostních důvodu však raději nakupujte pouze u odborníků. Mají ke skladování výrobků příhodné podmínky a prodávají pouze bezpečné zboží. Kvalifikovaný prodejce vám navíc poradí s výběrem a správným zacházením.

Velký výběr kvalitní pyrotechniky najdete v e-shopu firmy TARRA pyrotechnik s.r.o., která se prodejem zabývá od roku 1993. Patří k absolutní špičce a v současné době nabízí přes pět set druhů výrobků. Zároveň pod hlavičkou firmy CZECH PYRO & TARRA FIREWORKS realizuje ohňostroje na míru.

Schválenou pyrotechniku poznáte podle znaku lva v oválu a zkratky ČÚZZS (Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva). Nedílnou součástí balení je návod k použití v češtině. Neměly by chybět ani instrukce k likvidaci nevybuchlé pyrotechniky.

Jak správně odpalovat rachejtle?

V prvé řadě zkontrolujte, jestli pyrotechnika není „prošlá“. Pokud je delší dobu po datu použitelnosti, v žádném případě ji neodpalujte. Důkladně si rozmyslete, odkud ohňostroj odpálíte. Platí, že rakety musí mít volnou dráhu bez překážek. Rozhodně se nad výrobky nenaklánějte a zajistěte bezpečný odstup přihlížejících osob.

Co s nevybuchlou pyrotechnikou?

Nevybuchlou pyrotechniku znovu nezapalujte a nerozebírejte. Vyčkejte a poté ji na dostatečně dlouhou dobu namočte do vody. Ve finále ji zlikvidujte zakopáním do země.

Leave a Comment