Zdraví a lifestyle

Velké tabu, o kterém se příliš nemluví – opruzeniny u dospělých

Mnoho dospělých o tom nemluví, ale tyto problémy se nevyhýbají ani jim. Potíže většinou vznikají v místech tření kůže, kde se tvoří teplo a vlhko. Taková místa nemají dostatek vzduchu, a proto se zde hromadí větší množství potu a kožního mazu. Jedná se zejména o opruzeniny v tříslech a pod prsy. Jak se proti takovým potížím bránit?

Jaké faktory ovlivňují vznik opruzenin

Mimo vysokou teplotu a vlhké prostředí, přispívá vzniku opruzenin i neprodyšné oblečení. Například spodní prádlo s příměsí umělých materiálů, ale i v případě sedavého zaměstnání neprodyšná sedadla – kůže, polyester, plast a jiné. Dále nedostatečná hygiena či naopak přehnaná hygiena. Nadváha, cukrovka či těhotenství. To jsou hlavní rizika vzniku opruzeniny pod prsy, ale i jinde.

Potíže se většinou objeví jako svědivá ložiska v postižené oblasti. Následně kůže zčervená, na dotek je vlhká, může praskat, pálit, páchnout a bolet. Potíže jsou opravdu nepříjemné a měly by se neprodleně řešit.

Jak se opruzeninám bránit?

Vyřešit potíže ve většině případů lze i bez pomocí lékaře. Pokožku opláchněte pomocí teplé vody a jemných mýdel. Ideální jsou mýdla tuhá bez příměsí chemických látek. Důkladně opláchněte, ale pokožku nedřete. A to ani tehdy, pokud ji budete utírat. Postačí jemné poklepání jemným hadříkem. Následuje ošetření pokožky pomocí krému. Zde je potřeba rozlišit, v jaké fázi se potíže nachází. V případě, kdy je opruzenina v tříslech, pod prsy či v jiných záhybech začervenalá a svědí – nekrvácí, nemokvá a tak dále, postačí dětský zásyp nebo ověřený bariérový krém od společnosti Dermaguard. Poskytne ochrannou vrstvu, díky níž bude pokožka chráněná a další opruzení nevznikne.

V případě horších opruzenin, si pořiďte mast s bepanthenem. Postižená místa natírejte alespoň dvakrát denně. Pokud se opruzenina nehojí po třech dnech, místo může být zasaženo kvasinkou nebo bakterií. V takovém případě si pořiďte protimykotické masti.

Leave a Comment