Bydlení

Tipy, jak odhlučnit místnost a mít doma klid

Vyrušují vás hlasití sousedé, bouchání nebo dupání nohou? Vy nebo vaše děti nemůžete kvůli hluku z ulice spát? V bytovkách je to poměrně běžné a majitelé se proto pouští do renovace, která by měla vést ke zvýšení kvality bydlení. Pokud si chcete doma vytvořit oázu klidu i vy, nezapomínejte na odhlučnění. Jak na to?

Hlasitý zvuk může být nebezpečný

Tichá domácnost je někdy k nezaplacení. Ticho je navíc pro psychické zdraví a pohodu důležité. Nežádoucí zvuk je hluk a zbavit se ho ne jednoduché. Dlouhodobé vystavení hluku může být škodlivé pro tělo i mysl a už i 50-60 decibelů, což je ekvivalent lidské řeči, může narušovat spánek.

Efektivní způsoby, jak odhlučnit byt

Existuje několik způsobů, jak eliminovat nežádoucí zvuky a hluk ať už z vnějšího nebo z vnitřního prostředí. Nejlepší ochranu před nechtěnými decibely vám poskytne kvalitní zvuková neboli akustická izolace. V první řadě je však třeba zjistit odkud nadměrný hluk pochází. Na typu zvuku bude záviset výběr té správné metody, jak váš byt odhlučnit. Na tom bude záviset i výběr toho správného materiálu na odhlučnění zvuků.

Stěny, podlaha a strop

Jednoduché řešení, které využívá mnoho rodin k pohlcení zvuků v rámci vlastního bytu, je koupě pořádného huňatého koberce. Možná se nad tím pousmějete, ale stále existují lidé, kterým se to líbí. Pro země na východě je zcela normální věšet koberce i na zeď a považuje se to za běžnou dekoraci. Nicméně nejde o řešení pro každého, zvláště pokud preferujete minimalistický styl bydlení. Pamatujte, že čím prázdnější prostor, tím větší ozvěna. Zvuk ve vašem bytě však mohou tlumit i jiné dekorace, tapety či obrazy. Nic z toho ale nefunguje tak dobře jako PUR pěna.

Okna

Pokud žijete v okolí, kde vás trápí hluk z ulice, zavřená okna nebudou stačit. Pouvažujte nad zvýšením izolace vašich oken zasklením. Nezáleží ani tak na tom, jaká okna máte, důležité je, aby rámy pořádně těsnila. Zvukově-izolační vlastnosti oken lze zvýšit použitím speciálního vrstveného skla, hrubého skla, trojskla, zvětšením prostoru mezi skly či použitím trojitého těsnění.

Izolace dveří

Zvuk výtahu a rozhovory z chodby či schodiště můžete snížit se zvukovou izolací dveří. Bohužel jde jen i částečné řešení problému. Chcete-li zabít dvě mouchy jednou radou, vyměňte celé dveře za nové, a to za bezpečnostní dveře. Jsou sice dražší, ale nabízejí dokonalé odhlučnění a také díky nim získáte ochranu před nezvanými hosty.

Rozhodnete-li se pro kvalitní zvukovou izolaci bytu, obraťte na profesionály a dodavatele kvalitních materiálů. Montáž a realizace celého projektu tak bude rychlejší a odborně realizovaná. Odhlučnění bytu není sice levná záležitost, nicméně jde o investici, nad kterou se vyplatí uvažovat.

Leave a Comment