Bydlení

Betonová, nebo plastová žumpa? Známe výhody i nevýhody obou variant

Je lepší žumpa betonová nebo plastová? Spousta lidí, kteří mají v plánu stavbu podzemní nádrže na odpadní vody a nečistoty z domácích kanalizačních systémů, stojí před nelehkou volbou. Před přijetím konečného rozhodnutí stojí za to pečlivě analyzovat všechny výhody a nevýhody obou variant. Mimo jiné hrají roli trvanlivost, těsnost a samozřejmě cena.

Výhody a nevýhody betonové žumpy

Žumpy vyrobené ze speciální betonové směsi se vyznačují mimořádnou pevností a odolností. Jsou vysoce odolné vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám, stejně jako vůči chemikáliím, kyselinám a bakteriím vyskytujícím se v nečistotách. Díky své vysoké hmotnosti se betonová konstrukce lépe usazuje v zemi. Snižuje riziko vytlačení nádrže ze země, což by mohlo poškodit trávník nebo dlažbu. Životnost kvalitních betonových nádrží se pohybuje kolem 20-25 let.

Na rozdíl od obecného názoru jsou betonové žumpy zcela vzduchotěsné, díky čemuž v nich uložené odpadní vody nepronikají do země a podzemních vod. Dalšími výhodami betonových žump jsou dostupná cena a funkčnost – po napojení budovy na kanalizaci lze vyčištěnou nádrž využít ke sběru dešťové vody. Pokud jde o nevýhody nádrží vyrobených z betonové směsi, hlavní a pravděpodobně jedinou je jejich velká hmotnost. Často dosahuje hmotnosti několika tun, což způsobuje, že jejich přeprava a montáž mohou být problematické.

Výhody a nevýhody plastové žumpy

Největší výhodou plastových nádrží je jejich nízká hmotnost. Plastové žumpy jsou mnohem lehčí než betonové modely, což výrazně usnadňuje jejich přepravu a instalaci. Tato výhoda se však paradoxně může stát i nevýhodou. Nízká hmotnost vyžaduje, aby byla nádrž řádně chráněna před vytlačením spodní vodou tím, že ji připevní k železobetonové desce, s čímž jsou spojeny další náklady.

Plastové žumpy se bohužel vyznačují také nízkou odolností vůči vysokému zatížení. Z tohoto důvodu se nedoporučuje instalovat je na místo, kde se má vybudovat příjezdová cesta do garáže nebo na parkoviště. A co víc, při rozhodování o koupi plastové žumpy byste měli být připraveni na poměrně velké náklady. Nádrž s přesně stejnou kapacitou jako betonová žumpa může stát podstatně víc.

Žumpa betonová, nebo plastová? Kterou si tedy vybrat?

Vzhledem k výše uvedeným informacím lze jednoznačně konstatovat, že je betonová žumpa pro většinu zákazníků mnohem lepším řešením. Jako příklad lze uvést betonové žumpy Praha od dobrezumpy.cz – vyrábí se z vysoce kvalitních materiálů, které se vyznačují neuvěřitelnou pevností a odolností.

Na výše zmíněném webu mohou objednat žumpu zájemci z celé ČR. Všichni se mohou spolehnout na prvotřídní kvalitu – i betonové žumpy Brno budou dobře fungovat prakticky na jakémkoli povrchu bez ohledu na terén. V zájmu ochrany životního prostředí jsou betonové stěny konstrukce dodatečně chráněny asfaltovými materiály od renomovaných výrobců, což prakticky eliminuje riziko vnikání nečistot do země.

Leave a Comment