Bydlení

Pořiďte si klimatizaci a dejte sbohem pekelnému vedru

Blíží se čas léta a s ním přicházejících vysokých teplot, které v posledních letech dosahují mnohem vyšších hodnot než v minulosti. Nejinak tomu bude zcela jistě i v letošním roce. Je mnoho více či méně efektivních způsobů, jak nadcházející „tropy“ zvládat, ale jen jeden je zcela zaručený – pořízení klimatizace.

V minulosti se klimatizace používala především pro průmyslové účely, v chirurgických sálechinkubátorech, v laboratořích, ve výpočetních střediscích a v nákupních centrech. Postupem času se však klimatizace začaly objevovat stále častěji i v běžných domácnostech. Z cenově nedostupného zařízení se stal standard.

Mobilní, nebo pevná klimatizace?

Na výběr máte ze dvou možných provedení klimatizace: mobilní a pevné – split jednotky.

V prvním případě se jedná o mobilní klimatizaci, kterou však nesmíte zaměnit s tzv. ochlazovači vzduchu. Mezi výhody mobilní klimatizace patří především nižší pořizovací cena a samozřejmě, jak je již patrné z názvu, její mobilita.

Mobilní klimatizaci je možné přemisťovat do různých místností i do zcela jiného objektu (např. do kanceláře). Na druhou stranu je méně výkonná než pevná klimatizace, což nemusí vadit méně náročným uživatelům a majitelům menších bytů. Pokud je pro vás důležitá zmíněná mobilita, budete se muset s nižším výkonem smířit.

Oproti tomu pevná klimatizace je vhodná zejména do větších prostor.

V případě obou typových provedení klimatizace jsou v dnešní době téměř samozřejmosti i další funkce, zejména pak funkce ohřevu, čištění a odvlhčování vzduchu. Někdy pak dokonce filtrace vzduchu od nebezpečných mikroorganismů.

Zároveň je na místě přihlédnout k designovému provedení, energetické třídě, hlučnosti a kvalitě servisu poskytovaného výrobcem. Veškeré tyto informace jsou v současnosti snadno dostupné na webových stránkách prodejců – respektive by na nich neměly chybět.

Pokud si nejste s výběrem klimatizace přes internet jistí, raději si domluvte osobní schůzku přímo na prodejně či v showroomu a nechte si vybrané zařízení předvést. Solidní prodejce vám věnuje čas a seznámí vás se všemi důležitými funkcemi.

Případná zdravotní rizika

Za předpokladu, že bude klimatizace používána tak, jak doporučuje výrobce – a samozřejmě i pravidelně servisována, jsou zdravotní problémy související s jejím používáním minimální.

Co se v případě příliš velkého rozdílu teplot (tedy při přechodu z venkovního do vnitřního prostředí) stát může, jsou onemocnění angínou, hlasivek, případně problémy s pohybovým aparátem, tzv. ústřel. Všem těmto zdravotním komplikacím lze však lze snadno předejít správným používáním klimatizace, zejména pak nastavením optimální teploty, aby případné přechody mezi prostory nezpůsobovaly organismu teplotní šoky.

V případě, že budete klimatizaci používat jen s trochou selského rozumu, stane se zcela jistě příjemným společníkem, který zlepší celkový komfort vaší domácnosti a umožní vám příjemně relaxovat i v době horkých dní.

Leave a Comment